Facebook Google+ Twitter

Metamorfoza ofiary w oprawcę

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-22 09:34

Posiadanie własnego zdania, a co za tym idzie przedstawianie go szerszemu gronu, może prędzej czy później doprowadzić do sytuacji, w której właściciel zostanie posądzony o brak tolerancji.

 / Fot. www.homoseksualizm.org.plBycie odpornym na wszelkie próby wywierania nacisku przez otoczenie stwarza możliwość do powstawania opinii, niekoniecznie w stylu: „ta osoba, to ktoś, kogo warto naśladować, bo broni swoich racji”.

Ocena takiej osoby może pójść, i na chwilę obecną idzie w przeciwnym kierunku. Uznawana jest w pewnych przypadkach za nietolerancyjną. Po zapoznaniu się czytelników z moim artykułem pewnie i ja będę postrzegany w podobny sposób. W rozważaniach będę wspierał się po części historią ludzkości, nauką Kościoła, medycyną, jak również zachowaniami większej części społeczeństwa. Zrobię to w sposób powierzchowny, ponieważ zgłębiania poruszanego przeze mnie tematu nie można zamknąć w trzech kartkach formatu A4. Postaram się jednak podejść do niego, mam taką nadzieję, w sposób rozsądny, by nie zostać posądzonym o sympatyzowanie z jednym lub też drugim obozem. Tak, aby udowodnić, że można mieć swoje zdanie i być zarazem tolerancyjnym, bo na tym właśnie tolerancja polega.

By odpowiednio zająć się poruszanym przeze mnie problemem trzeba sobie jasno sprecyzować, co oznacza słowo „Tolerancja”.

Tolerancja- (łac. tolerantia- "cierpliwa wytrwałość"; od łac. czasownika tolerare - "wytrzymywać", "znosić", "przecierpieć") to w mowie potocznej i naukach społecznych postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tolerancja nie oznacza akceptacji (por. łac. acceptatio - przyjmować, sprzyjać) czyjegoś zachowania czy poglądów. Wręcz przeciwnie, tolerancja to poszanowanie czyichś zachowań lub poglądów, mimo że nam się one nie podobają. Tolerancja jest postawą, która umożliwia otwartą dyskusję. Bez tej postawy dyskusja zamienia się albo w zwykłą sprzeczkę, albo prowadzi do aktów agresji. Tolerancja uznawana jest za podstawę społeczeństwa otwartego i demokracji. Tolerancja ma też granice: dotyczy to postaw, które sprzeciwiają się tolerancji.

Zatem wiemy już, że tolerancja nie jest równoznaczna z akceptacją, a jedynie wiąże się z poszanowaniem poglądów i zachowań innych społeczności (czyt. mniejszości). Aby przejść dalej, krótko rzecz ujmując do sedna mojego artykułu, musimy zająć się również definicją słowa „Homofobia”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.