Facebook Google+ Twitter

Meteor nad Czelabińskiem wybuchł z siłą 40 bomb atomowych!

Zespół naukowców zbadał meteoryt, który 15 lutego spadł w okolicy Czelabińska. Uczeni poznali m.in. wiek skały i jej historię, dowiedzieli się z jaką siłą meteor eksplodował nad powierzchnią ziemi i jaką miał wielkość, zanim się rozpadł.

Ślad po meteorze nad Czelabińskiem / Fot. Uragan. TTJak informuje serwis wyborcza.pl, meteoryt z Czelabińska badało kilkudziesięciu naukowców z dziewięciu krajów, a wyniki ich badań ukazały się w ostatnim wydaniu magazynu "Science".

Naukowcy ustalili, że meteoroid wszedł w ziemską atmosferę z prędkością 19 km/s i miał średnicę 20 metrów. Do jego eksplozji i fragmentacji doszło na wysokości 29,7 km nad powierzchnią Ziemi i to właśnie wtedy meteor był najjaśniejszy. Część osób, które znajdowały się najbliżej tego niezwykłego wydarzenia, doznało poparzeń słonecznych. Jak się okazuje, meteor świecił jaśniej niż Słońce.

Na powierzchnię Ziemi spadło tylko 0,05 proc. meteoroidu, czyli około 4-6 ton. Największy 650-kilogramowy meteoryt udało się wyłowić z jeziora Czebarkuł.

Naukowcy podkreślają, że eksplozja meteoroidu była ostrzeżeniem dla ludzkości. Z ich badań wynika, że wybuch wyzwolił energię 40 razy większą niż bomba jądrowa zrzucona na Hiroszimę. Fala uderzeniowa po eksplozji była odczuwalna w promieniu 90 kilometrów.

Uczonym udało się również ustalić, że skała ma ponad 4,4 mld lat i prawdopodobnie 1,2 mln lat temu oderwała się od większej planetoidy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Strach pomyśleć co by było, gdyby eksplodował tuż nad ziemią lub w całości w nią uderzył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.