Facebook Google+ Twitter

Meteorolodzy ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem

Mieliśmy ostatnio szereg dni, kiedy padał bardzo intensywny deszcz, co stwarzało w wielu regionach Polski zagrożenie powodziowe. Dziś raczyliśmy się piękną pogodą, jednak już w nocy czeka nas ochłodzenie i pogorszenie warunków pogodowych.

Aktualne zdjęcie satelitarne Polski pokazuje chmury przemieszczające się z północnego-zachodu na południowy-wschód. / Fot. MODIS NASAJak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jeszcze tej nocy czeka nas znaczne pogorszenie pogody. Przede wszystkim meteorolodzy zwracają uwagę na bardzo silny wiatr, dochodzący w porywach nawet do 90 km/h. Z tego też powodu dla Polski północno-zachodniej i południowej wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia, informujące o zagrożeniu jakie będzie on stwarzał.

Wiatr wiejący z północnego-zachodu może wyrządzić wiele szkód w województwach: zachodnio-pomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i na ziemi lubuskiej. Wszędzie tam spodziewana średnia prędkość wiatru będzie wynosić około 50 km/h, a w porywach będzie dochodzić do 90 km/h. Ostrzeżenia w tych częściach kraju obowiązywać będą od godziny 3.00, 15 bm. do godziny 24.00 - 15/16 bm.

Kolejne ostrzeżenia wydano dla województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tutaj średnia prędkość wiatru będzie mieścić się w skali od 30-40 km/h. W porywach może osiągać on 70 km/h, a w obszarach górskich nawet 90 km/h. W tych województwach ostrzeżenia zaczną obowiązywać trzy godziny później niż w części północno-zachodniej kraju, czyli od godziny 6.00 do północy.

Na terenie wszystkich tych województw wiatr może powodować uszkodzenia budynków, dachów, szkody w drzewostanie (łamanie gałęzi, wyrywanie drzew o płytkim systemie korzeniowym), czy też uszkodzenia linii napowietrznych. Niewykluczone, że w późniejszym terminie ostrzeżenia zostaną wydane również w innych częściach kraju.

Jaka pogoda?


Na pewno będzie wietrznie i chłodno. W ciągu dnia temperatura będzie wynosić od 11-14 stopni. Niestety silny wiatr, wiejący z północnego-zachodu może przynieść do Polski opady deszczu, które miejscami moga być obfite. Na Bałtyku sztorm do 10 st. w skali Beauforta.

Dobra wiadomość jest taka, że niedziela najprawdopodobniej będzie słoneczna, jak na babie lato przystało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

eh ten wiatr połamał mi parasolkę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Weź... już jedną wyprawę odwołałem z powodu aury :P A teraz drugą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.