Facebook Google+ Twitter

"Metropia" - społeczne science-fiction

Na trwającym właśnie Warszawskim Festiwalu Filmowym można zobaczyć wiele filmów, które w mniejszym lub większym stopniu poruszają istotne tematy. Wśród nich z pewnością wyróżnia się "Metropia", animowane dzieło Tarika Saleha.

Metropia / Fot. ATMO37-letni, egipsko-szwedzki producent telewizyjny, animator, publicysta, dziennikarz, reżyser i scenarzysta, czyli Tarik Saleh, który we wczesnych latach 90. był jednym z najbardziej znanych szwedzkich artystów graffiti, znowu przypomniał o sobie. Nie jest to bynajmniej sarkazm pod jego adresem. Filmowa działalność Saleha nie jest zbyt regularna. W jego dorobku można odnaleźć wiele krótkometrażowych filmów animowanym, stworzonych przez jego studio ATMO, jednak pełnometrażowe produkcje stanowią rzadkość. Wyróżnić można film "Sacrificio: Who Betrayed Che Guevara" z 2001 r., "Gitmo - The New Rules of War" z 2005 r. i tegoroczną "Metropię".

Ta ostatnia, 86-minutowa animacja w konwencji science-fiction, będąca jednym z filmów otwierających 25. Warszawski Festiwal Filmowy, przedstawia świat, w którym niebawem może
przyjść nam żyć. Wizja, w pewnym sensie apokaliptyczna, opiera się na założeniu, że powstanie ogólnoeuropejskie metro, zarządzane przez jedną, gigantyczną korporację. Fakt ten nie byłby może aż tak przerażający, gdyby nie pewien szczegół. Bowiem firma ta, oprócz działalności transportowej, prowadzi też zakrojoną na szeroko skalę, akcję zawładnięcia umysłami mieszkańców starego kontynentu. W jaki sposób to robi, warto zobaczyć samemu. Należy zaznaczyć, że ten wątek filmu nawiązuje do powieści George'a Orwell'a Rok 1984 i wprowadza w życie idee, zawartą w zdaniu z tej książki: "Wielki Brat patrzy".

Ni mniej, główny bohater, Roger z dzielnicy Farsta, z przedmieść Sztokholmu (gdzie w rzeczywistości istnieje stacja metra), stara się za wszelką cenę nie korzystać z kolei podziemnej, czym wyróżnia się wśród swoich znajomych, w świecie, który jest szary i ponury, a życie aż nadto powtarzalne. Pewnego deszczowego dnia, zdążając do swojej stresującej pracy, wyjątkowo nie rowerem, spotyka na peronie modelkę Ninę, którą zna z reklam telewizyjnych. Zaczyna ją śledzić, mimo tego, iż dziwny głos w jego głowie, który nie pierwszy raz się odzywa, odradza mu to, czym sprowadza na siebie szereg kłopotów. Ich zakończenie może dla niektórych być zaskakujące.

"Metropia" otwierała Tydzień Krytyki na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie 3 września miała swoją premierę, ale była pokazywana poza konkursem. Głosów bohaterom użyczyli m.in. Vincent Gallo (Roger), Juliette Lewis (Nina), Udo Kier (Ivan Bahn), Stellan Skarsgård (Ralph Parker), Alexander Skarsgård (Stefan), Sofia Helin (Anna).Oficjalny zwiastun filmu Metropia.


Plakat filmu
Metropia / Fot. ATMO

Czytaj podobne:
Europa futurystyczna nie turystyczna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.