Facebook Google+ Twitter

Metropolita Cyryl patriarchą Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-27 23:05

Metropolita Smoleński i Kaliningradzki Cyryl został 16. patriarchą Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Taką decyzje podjął obradujący w Moskwie Sobór Pomiestny rosyjskiej Cerkwi.

Na metropolitę Cyryla głosowało 508 delegatów. Natomiast drugi kandydat na urząd patriarchy metropolita kałuski i borowski Klemens uzyskał wsparcie 169 delegatów Soboru Pomiestnego. Intronizacja nowego patriarchy nastąpi w najbliższa niedzielę 1 lutego.

Metropolita Cyryl ma 62 lata i pochodzi z rodziny duchownego. Ukończył Akademię Teologiczną w Leningradzie, dzisiejszym Sankt Petersburgu. Od czasu śmierci w grudniu patriarchy Aleksego Drugiego pełnił funkcję strażnika tronu patriarszego, czyli tymczasowego zwierzchnika Cerkwi. Zna kilka języków obcych. Dotychczas pełnił obowiązki szefa cerkiewnej dyplomacji. Uchodzi za osobę rozważną i cerkiewnego liberała. Mówi się o nim, że ma poparcie Kremla.

Metropolita Cyryl pochodzi z Sankt Petersburga, tego samego miasta co prezydent i premier Rosji. Metropolita Cyryl w jednym z wywiadów powiedział, że „nie ma innej drogi rozwoju technicznego niż ta którą przeszedł Zachód". Jednocześnie dziś, zwracając się do delegatów Soboru Pomiestnego powiedział, że Cerkiew powinna szybko i zdecydowanie reagować na wszelkie próby osłabienia pozycji prawosławia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.