Facebook Google+ Twitter

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - niesamowita powieść Steiga Larssona

Jeżeli ktoś mi powie, że czytanie książki Steiga Larssona jest stratą czasu, to będzie największym głupcem na świecie. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to pierwszy tom serii kryminalnej "Millennium".

okładka książki / Fot. Zbigniew NastarowiczDziennikarz i wydawca Mikael Blomkvist dostaje zlecenie, aby zbadać bliżej starą sprawę zniknięcia bez śladu Harriet Vanger. Nie jest zbytnio tym zachwycony, ponieważ jednak pada wcześniej ofiarą uknutej intrygi przez jednego z potentatów finansowych, przyjęcie zlecenia i wyjazd z miasta na pewno dobrze mu zrobi. Do pomocy w rozwikłaniu tajemniczego zniknięcia zostaje mu przydzielona młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka Lisbeth Salander. Dziewczyna jest specyficzną osobą o bardzo silnym charakterze, a jednocześnie z bardzo bystrym umysłem.

Początki zawsze bywają trudne i tak też jest ze sprawą Harriet. Mikael i Lisbeth muszą odświeżyć historię rodziny Vangerów, która kiedyś była największym potentatem finansowym w Szwecji. Niemniej, grzebanie w starych materiałach
przestaje się podobać innym członkom rodziny Vangerów, gdyż na światło dzienne zaczynają wychodzi koszmarnie, przerażające mordy. Rodzina jest uwikłana w mroczne i krwawe sekrety które nigdy nie przeszłyby przez myśl staremu Vangerowi, który jako założyciel tej rodziny za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co stało się jego ukochaną siostrzenicą Harriet. Mikael i Lisbeth muszą zacząć uważać na swoje życie gdyż ono również pozostaje w zagrożeniu do tego wszystkiego dołącza się porażka zawodowa Mikaela oraz złe doświadczenia Lisbeth z jej opiekunami prawnymi.

"Cały ten szum jest w pełni uzasadniony (…) W książce świetne jest wszystko - bohater, fabuła, atmosfera”. Tak o książce napisano w "The Times". Powieść Stiega Larssona jest światowym bestsellerem, który niesamowicie wciąga. Już sam prolog zmusza czytelnika do czytania dalej. Wydarzenia dzieją się z szybkością światła lecz nie przeszkadza to w zrozumieniu całości i połączeniu faktów. Koniec książki zaskakuje w sposób niesamowity i daje poczucie ekstazy, która uświadamia, że właśnie przeczytaliśmy świetną książkę kryminalną. Seria "Millennium" składa się z trzech tomów. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” jest początkiem trylogii. W każdej części sprawy rozwiązuje Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander.

Steg Larsson urodził się w 1954 roku, a zmarł nagle na atak serca w 2004 roku. Nie doczekał spektakularnego, światowego sukcesu swoich powieści.

"Czytałem Millennium szczęśliwy i podniecony jak w dzieciństwie, kiedy czytałem Dumasa czy Dickensa. To niesamowite. Ta trylogia gdzieś w głębi nas pociesza: może jeszcze nie wszystko stracone. Witam w świecie literackiej nieśmiertelności, Lisbeth Salander!” - napisał o książce Mario Vargas LIosa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.