Facebook Google+ Twitter

Mężczyźni mają przewagę w… nadwadze

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-02 10:21

Wakacje to najlepszy czas na zadbanie o własną kondycję i figurę ciała. A w Polsce cały czas rośnie liczba osób, która ma problemy z otyłością.

fot. Tomasz Piekarski Problem otyłości w naszym kraju dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Spośród badanej grupy osób w wieku produkcyjnym (od 15 do 49 lat) aż 10% więcej panów niż pań ma nadwagę. Jednocześnie mężczyźni zaczynają wcześniej tyć niż płeć piękna.

Potwierdzają to badania, przeprowadzone przez TNS OBOP. Z badań opublikowanych w lipcu b.r. wynika, że aż 28 proc. mężczyzn miało wagę wyższą niż prawidłowa. Liczba ta systematycznie rośnie na przełomie lat. W 1997 roku (według danych GUS), na nadwagę cierpiało mniej przedstawicieli płci brzydkiej, 23 proc.

Wraz z przekroczeniem trzydziestego roku życia zaledwie połowa mężczyzn zachowuje prawidłową wagę i wraz z wiekiem liczba ta wyraźnie spada. Wśród kobiet dopiero około czterdziestego roku życia wyraźniej zwiększa się nadwaga. Warto dodać, że w tym wieku aż 66 proc. kobiet nadal utrzymuje ciężar ciała w normie.

Najczęstszą przyczyną powstawania otyłości jest przekarmianie, a właściwie zbyt duża zawartość kalorii w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. W krajach wysokorozwiniętych otyłość stanowi jeden z poważniejszych problemów z społecznych i cywilizacyjnych, które mogą nawet nabrać rozmiarów epidemii.fot. Tomasz Piekarski

Naukowcy stwierdzili, że otyłość zwiększa ryzyko zapadania na niektóre z chorób, prowadzi do niepełnosprawności, a nawet do śmierci. Z otyłością związane są bowiem często choroby, takie jak cukrzyca typu 2, choroby układu ruchu, czy nadciśnienie tętnicze.

Może warto więc wpaść latem na siłownię lub „wskoczyć” na rowerek…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.