Facebook Google+ Twitter

Mężczyźni mają przewagę w… nadwadze

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-02 10:21

Wakacje to najlepszy czas na zadbanie o własną kondycję i figurę ciała. A w Polsce cały czas rośnie liczba osób, która ma problemy z otyłością.

fot. Tomasz Piekarski Problem otyłości w naszym kraju dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Spośród badanej grupy osób w wieku produkcyjnym (od 15 do 49 lat) aż 10% więcej panów niż pań ma nadwagę. Jednocześnie mężczyźni zaczynają wcześniej tyć niż płeć piękna.

Potwierdzają to badania, przeprowadzone przez TNS OBOP. Z badań opublikowanych w lipcu b.r. wynika, że aż 28 proc. mężczyzn miało wagę wyższą niż prawidłowa. Liczba ta systematycznie rośnie na przełomie lat. W 1997 roku (według danych GUS), na nadwagę cierpiało mniej przedstawicieli płci brzydkiej, 23 proc.

Wraz z przekroczeniem trzydziestego roku życia zaledwie połowa mężczyzn zachowuje prawidłową wagę i wraz z wiekiem liczba ta wyraźnie spada. Wśród kobiet dopiero około czterdziestego roku życia wyraźniej zwiększa się nadwaga. Warto dodać, że w tym wieku aż 66 proc. kobiet nadal utrzymuje ciężar ciała w normie.

Najczęstszą przyczyną powstawania otyłości jest przekarmianie, a właściwie zbyt duża zawartość kalorii w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. W krajach wysokorozwiniętych otyłość stanowi jeden z poważniejszych problemów z społecznych i cywilizacyjnych, które mogą nawet nabrać rozmiarów epidemii.fot. Tomasz Piekarski

Naukowcy stwierdzili, że otyłość zwiększa ryzyko zapadania na niektóre z chorób, prowadzi do niepełnosprawności, a nawet do śmierci. Z otyłością związane są bowiem często choroby, takie jak cukrzyca typu 2, choroby układu ruchu, czy nadciśnienie tętnicze.

Może warto więc wpaść latem na siłownię lub „wskoczyć” na rowerek…


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.