Facebook Google+ Twitter

Mężczyźni w damskich zawodach

Czy podział na damskie i męskie zawody nie jest sztuczną i przestarzałą barierą? Przełamywanie zawodowych stereotypów to nie tylko wymóg współczesnego rynku pracy, ale również spełnianie marzeń i pasji wielu osób.

 / Fot. w24Często odpowiedniki męskich nazw zawodów przypisanych kobietom brzmią śmiesznie a nawet brakuje ich odpowiednika w języku polskim. To przykład jak głęboko w naszej kulturze zakorzeniony jest podział na zawody damskie i męskie.


Wychowawca w przedszkolu

Opiekunki do dzieci, nianie, przedszkolanki – te zawody kojarzą się typowo kobieco. Tymczasem panowie również chcą opiekować się maluchami. Nierzadko mają doskonałe predyspozycje pedagogiczne i bardzo dobre podejście do najmniejszych. Sprzeciw wobec pana przedszkolanka występuje jedynie po stronie dorosłych, dzieci natomiast niemal od razu ich akceptują. Zdarzają się przypadki, w których panowie są dyskryminowani a ich propozycje pracy z dziećmi z góry odrzucane.


Wizażysta


Współcześnie kosmetyków używają kobiety i mężczyźni, jednak sztuką makijażu częściej zajmują się kobiety. Tymczasem mężczyźni - wizażyści częściej niż niejedna pani znają różnorodne typy pędzli do makijażu i nowości kosmetyczne. Makijaż to nie tylko domena kobiet, ale również sztuka, którą doskonale tworzą i rozwijają mężczyźni.


Steward


Elegancki, zadbany steward ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się na pokładach samolotów. Chociaż trudno w uwierzyć, początkowo to właśnie mężczyźni zajmowali się rozdawaniem drobnego poczęstunku w trakcie lotu, zaś dopiero później zawód ten przyległ do kobiet. Praca na pokładzie samolotu to nie tylko idealna prezencja, ale również bardzo dobre zdrowie fizyczne i odporność psychiczna. Obecnie podczas lotów transatlantyckich można spotkać stewarda wspierającego swój żeński zespół.


Pielęgniarz

Wielogodzinna opieka nad chorymi i potrzebującymi związana jest z wyczerpującą pracą psychiczną i fizyczną. Personel medyczny musi być wykwalifikowany i odpowiedzialny za swoich pacjentów. Jest bowiem narażony na stres i ciężką psychofizyczną pracę. Tym bardziej dziwi fakt, że w szpitalach przeważają kobiety pielęgniarki. Nieobecność mężczyzn w pielęgniarstwie jest wynikiem latami pielęgnowanych stereotypów zakładających, że opieka i pielęgnowanie chorych to domena kobiet. Tymczasem w pielęgniarstwie jest zapotrzebowanie na mężczyzn, którzy mają więcej siły i są odporni na stresujące sytuacje.

Wybór zawodu zawsze powinien wynikać z indywidualnych potrzeb, preferencji i zainteresowań. Chociaż we współczesnym świecie próbujemy uwolnić się od zawodowych stereotypów, wciąż wiele osób tkwi w ich pułapce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Na razie nie znam osobiście mężczyzn, którzy się malują i raczej takich znajomości nie poszukuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.