Facebook Google+ Twitter

MFW pomoże walczyć z kryzysem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-12 07:25

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zadeklarował gotowość udzielenia pożyczek krajom, które walczą z kryzysem finansowym. Szef Funduszu Dominique Strauss-Kahn poinformował na konferencji prasowej w Waszyngtonie, że przedstawiciele wszystkich 185 państw członkowskich poparli uzgodniony w piątek przez Grupę G7 plan działania, który ma przyczynić się do zakończenia kryzysu. Uznał to za ważny przejaw globalnej koordynacji współpracy w tym zakresie.

Za najpilniejsze zadanie uznano przywrócenie zaufania do międzynarodowego systemu finansowego.
5-punktowy plan działania, wypracowany przez przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata, zawiera m.in. zapowiedź wsparcia kapitałowego banków i innych instytucji finansowych poprzez wykupowanie ich udziałów przez państwo. Członkowie G-7 zobowiązali się też do wykorzystania wszelkich narządzi, by odblokować przepływ pieniądza na rynku oraz zapewnić bezpieczeństwo depozytów bankowych.

Dominique Strauss-Kahn przypomniał, że kryzys żywnościowy, który pojawił się na początku tego roku w najuboższych rejonach świata, skłonił bogate kraje do deklaracji pomocy. Teraz, kiedy same mają poważne problemy finansowe, wycofują się z obietnic. Szef MFW zaapelował do tych krajów, by tego nie robiły. Obiecane pieniądze mogą bowiem uratować tysiące ludzi od śmierci głodowej.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego kluczowa dla rozwiązania kryzysu finansowego jest współpraca między krajami reprezentującymi tak zwane rynki wschodzące a krajami wysoko rozwiniętymi.
"Rynki wschodzące" to określenie używane w stosunku do państw, które znalazły się na drodze od gospodarki rozwijającej się do gospodarki rozwiniętej. Przykładowymi rynkami wschodzącymi są Chiny, Indie, Malezja czy kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.