Facebook Google+ Twitter

Mgła listopadowa zasnuła nasz kraj

W 1974 r. na Snieżce padł mglisty rekord. Mgła utrzymywała się tam 144 godziny. Zwykła mgła. Pomyśleć, że winna jest takiemu zamieszaniu.

Mgła w Krakowie. Fot. Gazeta KrakowskaNajczęściej zamglone widoki mają przed oczyma mieszkańcy Poznania, Słubic i Torunia. Mgła to zawiesina małych kropelek wody lub kryształków lodu w przyziemnej warstwie powietrza. Nie brzmi nadzwyczajnie. Jednak mgła jest zjawiskiem intrygującym. Ciekawy motyw dla fotografów i malarzy. Utrudnienie i niebezpieczeństwo dla kierowców. Natchnienie dla artystów.
Jedną z przyczyn tego zjawiska jest niestety zanieczyszczenie powietrza. Wokół cząsteczek zanieczyszczeń łatwiej kondensują się kropelki pary wodnej. Takie procesy były główną przyczyną londyńskich mgieł - tzw. smogu - w pierwszej połowie poprzedniego stulecia.

Londyn 1952

Londyn, czwartek, 4 grudnia 1952 roku. Mgielny paraliż i dość nieoczekiwane, zabawne wydarzenia, patrząc z perspektywy czasu. Podobno pod nogi oczekujących na pociąg na stacji Victoria, spadła... kaczka, która mało co widząc podczas lotu, wybiła szybę w dachu. Pewnie ciężko to zniosła. Na londyńskim lotnisku jeden z samolotów wylądował szczęśliwie z pomocą pilota automatycznego. Po wylądowaniu zaś zgubił się, ponieważ pilot (człowiek) nie był w stanie wykonać manewrów do miejsca właściwego postoju maszyny.

Następnego dnia mgła zrobiła się brązowa, a potem przybrała kolor czarny. Wiele osób miało problemy z dotarciem do swych domów. Jednak największym kłopotem była duża zawartość dwutlenku siarki w atmosferze.

Na szczęście mgła, która spowodowała spore zamieszanie w Polsce w ostatnich dniach nie miała aż takich rozmiarów (albo raczej zagęszczenia). Tylko się cieszyć. I zatrzymywać chwile w obiektywie aparatu fotograficznego. "Wiedz, że nie ma nic tak niezwykłego, jak najzwyklejsze miejsce" - pisał Artur Conan Doyle.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.