Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18778 miejsce

Mgławica Kraba podszyta dreszczykiem

Upiornie zielonkawy odcień to jeden z ulubionych efektów mistrzów grozy. Tym razem to nie kino, malowidło czy inna sztuczka, aczkolwiek obraz z teleskopu Hubble'a został odpowiednio przygotowany i prezentuje gwiazdę, która zmarła.

Mgławica Kraba (Messier 1), plerion w gwiazdozbiorze Byka. / Fot. NASA/ESAW opowiadaniu Edgara Allana Poe pod tytułem "Serce oskarżycielem", zabójca wyznaje zbrodnię w przeświadczeniu, iż słyszy bicie serca swej ofiary. Samo bicie serca okazuje się być urojeniem. Jednakże astronomowie odkryli "serce", które naprawdę wiele "mówi". Ten "głos" dobiega z przestrzeni kosmicznej, z miejsca oddalonego o 6500 lat świetlnych.

Rzeczonym "sercem" jest zmiażdżone jądro dawno zmarłej gwiazdy, która eksplodowała jako supernowa, a obecnie bijące z rytmiczną precyzją. Dowodem pracy "serca" jest emisja promieniowania elektromagnetycznego z gwiazdy neutronowej, która miarowo pulsuje i obraca się wokół własnej osi*.

Taki gwiezdny relikt znajduje się w samym centrum Mgławicy Kraba (konstelacja Byka), którą po raz pierwszy zidentyfikowano w 1731 r., a nazwę nadano w 1844 roku. W 1928 r. Edwin Hubble powiązał mgławicę z supernową o jakiej donoszą źródła historyczne z wiosny 1054 roku.

Obecnie niesamowity poblask wypalonej gwiazdy, objawia się w kadrze wykonanym z użyciem teleskopu Hubble'a, który zwrócono na serce Mgławicy Kraba. Zielona barwa jaka dominuje na zdjęciu to efekt użytego filtru, zarazem odcień nadaje ton w temacie nadchodzącego święta Halloween czy dnia Wszystkich Świętych.


* około 700 obrotów na sekundę to największe wartości dla rotacji gwiazd neutronowych, jakie odnotowano do tej pory. Zaobserwowano jednak obiekt jak XTE J1739-28 w konstelacji Wężownika i pomiary dają wynik 1122 obrotów na sekundę; jeden obrót w czasie poniżej milisekundy (!) - (źródło: ESA)


źródło: HubbleSite

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.