Facebook Google+ Twitter

Mgławica planetarna Hen 2-437. Skrzydlatobłękitna piękność Rudolfa Minkowskiego

Hen 2-437 jest niebywale efektowną wizualnie mgławicą planetarną. O jej uroku przesądza dwubiegunowa symetria, czego nie spotyka się nazbyt często.

Mgławica planetarna Hen 2-437 w konstelacji Lisa. / Fot. Credit: ESA/Hubble & NASA/Judy Schmidt (Geckzilla)Kosmiczne ujęcie przedstawia spektakularnie symetryczne skrzydła Hen 2-437, które ukazują się w olśniewającym odcieniu lodowego błękitu. Hen 2-437 jest mgławicą planetarną, jedną z około 3000 takich obiektów, o których wiadomo, że znajdują się w granicach Drogi Mlecznej.

Lokalizowana w niepozornym gwiazdozbiorze Lisa (Vulpecula), Hen 2-437 została zidentyfikowana po raz pierwszy w 1946 roku przez Rudolfa Minkowskiego, który później odkrył sławną i równie piękną M2-9 (znana także jako Bliźniaczy Dżet, z ang. Twin Jet Nebula). Hen 2-437 została dodana do katalogu mgławic planetarnych ponad dwie dekady później, przez Karla Gordona Henize, astronoma i astronautę NASA.

Mgławice planetarne jak Hen 2-437, powstają kiedy starzejąca się gwiazda o niskiej masie - podobna do Słońca - osiąga ostatnie etapy życia. Gwiazda puchnie stając się czerwonym olbrzymem i odrzuca swoją zewnętrzną gazową otoczkę w przestrzeń kosmiczną. Następnie niespiesznie kurczy się tworząc białego karła; w tym samym czasie usunięty gaz ulega powolnemu sprężaniu i wypychany jest na zewnątrz przez wiatry gwiazdowe.

Kształt niezwykle pięknego obiektu pozwala wnioskować, że Hen 2-437 jest mgławicą bipolarną. Materiał wyrzucany przez umierającą gwiazdę, został rozwiany w przestrzeń i utworzył dwa płatki lodowego błękitu, co nadzwyczaj efektownie wyeksponowano na fotografii.

źródło: ESA/Hubble

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.