Facebook Google+ Twitter

Mgławica Worek Węgla wygląda mrocznie. Europejskie Obserwatorium Południowe pokazało nowe zdjęcie obiektu

600 lat świetlnych od Ziemi znajduje się mgławica o wiele mówiącej nazwie Worek Węgla. Znajdująca się w Obserwatorium La Silla w Chile kamera Wide Field Imager wykonała zdjęcie obiektu.

 / Fot. ESOZdjęcie mgławicy Worek Węgla zrobiła kamera pracująca na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w w Obserwatorium La Silla w Chile. Czarne obszary przedstawione na fotografii to tylko niewielka część mgławicy - informuje Europejskie Obserwatorium Południowe.

Mgławica znajduje się 600 lat świetlnych od Ziemi i jest widoczna z południowej półkuli. Można ją dostrzec gołym okiem. Po raz pierwszy wspomniał o niej Vicente Yáñez Pinzón, było to w 1499 r.

"Worek Węgla nie jest galaktyką. Podobnie jak inne ciemne mgławice, jest międzygwiazdowym obłokiem pyłu, tak grubym, że blokuje większość światła od gwiazd tła przed dotarciem do obserwatorów" - czytamy na stronie ESO. Worek Węgla składa się przede wszystkim z zamarzniętej wody, tlenku węgla i azotu. Mgławica ma tylko 10 proc. jasności naszej galaktyki, Drogi Mlecznej.

Naukowcy przewidują, że Worek Węgla zapłonie za miliony lat. Pył i gaz mgławicy będzie paliwem dla powstających gwiazd.

Czytaj także: Teleskop Hubble'a ponownie sfotografował Jowisza. Największa planeta Układu Słonecznego niezmiennie zachwyca (wideo)Fot. ESO/Eurpejskie Obserwatorium Południowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.