Facebook Google+ Twitter

Miała być pomoc humanitarna dla Afryki, były kontenery pełne toksycznych odpadów z Włoch

Dwie fikcyjne organizacje dobroczynne, zarejestrowane we włoskiej Modenie, od kilku lat zamiast pomocy humanitarnej wysyłały do Afryki toksyczne odpady: sprzęt AGD, zużyte opony, gaśnice i złomowane auta.

 / Fot. By Ouioui (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via WiNa trop przestępców wpadła Gwardia Finansowa, która odkryła, że w Modenie działają stowarzyszenia „solidarności z Afryką”, które bez kontroli wysyłają m. in. do Nigerii i Ghany kontenery z toksycznymi odpadami. Miesięcznie było ich nawet 50, a ponieważ w dokumentach figurowały jako pomoc humanitarna nie podlegały kontroli.

Tony toksycznych odpadów: stare monitory komputerów i drukarki, artykuły gospodarstwa domowego, gaśnice, złomowane auta, zbierano we wszystkich miastach regionu Emilia-Romania. Następnie były transportowane do portu w Genui i tam ładowane na statki płynące do Afryki.

Prawdopodobnie od 2010 roku wywieziono w ten sposób do Afryki ok.1000 kontenerów odpadów.

W związku z procederem aresztowano 4 osoby z grupy przestępczej. Zarzuty postawiono też transportowcom i celnikom portowym, który pomagali w nielegalnej odprawie. Gwardia Finansowa wkroczyła na teren 4 składowisk z odpadami, które w najbliższym czasie miały trafić do Afryki.

Jak przypomina TOK FM to jedna z odsłon procederu związanego z obróbką odpadów, w którą we Włoszech zaangażowana jest mafia. Gangi przestępczości zorganizowanej kontrolują etapy zbierania, wywózki i utylizacji odpadów, dopuszczając się licznych przestępstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.