Facebook Google+ Twitter

"Miarka się przebrała". Bliżej prawa i sprawiedliwości?

Organizatorzy i uczestnicy marszu "Obudź się Polsko" pokazali w sobotę, że problemy, wokół których prawica skupia obywateli, są w dużej mierze problemami większości, której z PiS-em czy TV Trwam nic nie łączy.

 / Fot. W24Jedną z przełomowych dat w historii Polski był rok 2005. Rząd SLD, który jeszcze cztery lata wcześniej wygrał wybory parlamentarne, ciesząc się ponad 40 proc. poparcia, chyli się ku upadkowi. Do zwycięstwa dążą dwie partie prawicowe PO i PiS, które miały zawrzeć koalicję, będącą dla naszej ojczyzny synonimem powrotu do wartości, z jakich wyrosła "Solidarność", synonimem odnowy moralnej społeczeństwa, tak głęboko przez niektóre autorytety wyśmiewanej, a potrzebnej. Potrzebnej dlatego, że z nią wiązały się bardzo ważne, szczególnie w tym czasie, ale także i dzisiaj, dla Polski hasła walki z korupcją, bezrobociem, przestępczością, nierównym traktowaniem społeczeństwa załamanego tym, jak bardzo w niektórych przypadkach są zablokowane kanały awansu, szczególnie dla młodych ludzi, w mediach, w zawodach prawniczych czy w jeszcze innych dziedzinach.

 / Fot. PAPSobotni marsz "Obudź się Polsko", któremu przewodniczyło tak wiele sił - PiS, Solidarna Polska, Radio Maryja z Telewizją Trwam i "Solidarność", był niezwykłym krokiem inspirowanym przez prawicę. Odwoływał się do emocji ze wspomnianego 2005 roku. Teraz, siedem lat po wygranej PiS-u w wyborach parlamentarnych i Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a także w siódmą rocznicę upadku tego jakże szlachetnego i jak się wówczas wydawało koniecznego planu zjednoczenia głównych sił prawicowych pod inspiracją Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy, największa partia opozycyjna i mające najsilniejsze po prawej stronie sceny politycznej i sporej części Kościoła media o. Tadeusza Rydzyka, bardzo trafnie odczytały nastroje społeczne. Nie tylko zdefiniowały problemy ich bezpośrednio dotyczące, czyli niemożność od dłuższego czasu powrotu do władzy (PiS) i brak przyznania miejsca na mutipleksie (Telewizja Trwam), ale przed wszystkim na ulicach stolicy wytoczyły konieczną walkę z problemami dotyczącymi milionów Polaków, i to nie tylko sympatyków prezesa Kaczyńskiego czy redemptorysty z Torunia.

Problemy prawicy, problemami Polaków

Ostatnie wydarzenia, które obciążają obecną władzę, takie jak afera Amber Gold, tzw. taśmy PSL, zamiana ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, Jarosław Kaczyński podsumował słowami: "Miarka się przebrała". Takie zarysowanie sytuacji przez premiera na konwencji partyjnej poprzedzającej marsz było swoistą "rozgrzewką" przed innym marszem, który będzie trwać przez kolejne dni, miesiące - a jego celem będzie władza. Wymieniając te, ale i inne problemy ostatniego czasu, Kaczyński określił punkt wyjścia do dalszej naprawy Polski, na nowo zdefiniował wroga, ale nie jest nim, jak dotychczas, premier Tusk jako polityk zdezawuowany i zdegradowany moralnie, bez przybliżenia jego politycznych grzechów, ale, jak to wynika ze słów posła Krzysztofa Szczerskiego, premier hazardzista. Również i w tę narrację PiS-u na partyjnej konwencji wpisało się wystąpienie Stanisława Kowalczyka, symbolicznej już postaci, który zadał premierowi Tuskowi w czasie ostatniej kampanii parlamentarnej symboliczne pytanie: "Jak żyć?". To pytanie stawia dziś coraz więcej Polaków - emerytów, młodych ludzi, rodziców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

cc2cc
 • cc2cc
 • 01.10.2012 17:06

Maria Rocka jak na razie to kaczyński jest szantażowany przez służby specjalne pewnym nagraniem które przeprowadził ze swoim bratem gdy ten rozpoczął kampanię wyborczą i poleciał do smoleńska. Więc się uspokój trochę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fujara
 • fujara
 • 01.10.2012 09:57

kontynuluje gledzenie mowia o tym prawi katolicy,sekta dyrektora Rydzyka wszelakiej masci kibole i prawdziwi patrioci Jaroslawa zbawiciela.Czeka nas swietlana przyszlosc. wiek emerytalny bedzie obowiazywal od samego poczecia,czas bedziemy spedzali na ciaglych marszach stawianiu pomnikow Lecha i na kolanach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 01.10.2012 09:50

Maraton Warszawski bardziej mnie przekonał - ludzie przynajmniej mieli jeden cel. A marsz to przypadkowa zbieranina ludzi gdzie każdy miał co innego do ugrania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria Rocka
 • Maria Rocka
 • 01.10.2012 09:35

Jeśli nie odsuniemy od władzy obłąkanej i antypolskiej koalicji PO PSL, to nasza Ojczyzna znajdzie się w poważnych tarapatach. Tracimy sukcesywnie suwerenność ,rządzą nami ludzie skorumpowani i powiązani z obcymi tajnymi służbami. Ci ludzie są szantażowani przez obce służby - a więc wykonują to co wrogie nam siły każą . Mówią o tym politycy prawicy, mówią naukowcy patrioci ,nie trzeba o tym nikogo przekonywać że tak się dzieje; wystarczy poszukać w necie na You tube.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fujara
 • fujara
 • 01.10.2012 09:07

Ten kaczor vel kilkstein to wyjatkowy lajdak.Brata zdradzil teraz kolej na Polske.To osoba bez skrupulow zdolna do wszystkiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
awersja kacza
 • awersja kacza
 • 01.10.2012 07:23

Spełniam prośbę:
Mam ogromna prosbe do dziennikarzy. POKAZCIE ten moj mail calej POLSCE,wszystkim POLAKOM !Otoz jestem Gdanszczanka z przedwojennej Polonii Gdanskiej z Gdanska.Mam 90 lat ! Przezylam dzieki Bogu wojne i jak ogladam MARSZE Kaczynskiego ,PIS i obecnej Solidarnosci to mam przed oczyma marsze NSDAP,SS,Hitlera !! Te same hasla ,ta sama tresc,te same wystapienia ,palace pochodnie i to przewodnie HASLO HITLERA : " DEUTSCHLAND ERWACHE " !!!! Ciarki mnie przechodza po plecach.Boje sie !!! Naprawde sie boje Kaczynskiego i jego ludzi !!!Blagam Was Panowie mowcie o tym ,piszcie o tym co Wam przed chwila napisalam bo takie poblazanie Kaczynskiemu i traktowanie go jako opozycje do demokratycznie wybranego RZADU,skonczy sie narodowa katastrofa.Ten czlowiek calkowicie wzoruje sie na wielkim dyktatorze i przestepcy Hitlerze,na jego przemysleniach ,ktore zebral w ksiazce "MEIN KAMPF ".To niebezpieczny ,bardzo niebezpieczny czlowiek,bez sumienia .On ma jeden cel dorwac Premiera Tuska i rekoma Polskiego Narodu go ZNISZCZYC !!! Wzorce Hitlera sa mu w tym bardzo pomocne !! Ratujcie Panowie nas od szalenca!! Mam juz sporo lat,wiele przezylam,wojne,okupacje,oboz i komunistyczne przesladowania po wojnie.Teraz kiedy mamy wolna ,demokratyczna Polske ,ciesze sie jak dziecko,dziekuje wszystkim,ktorzy przyczynili sie do odzyskania calkowitej niepodleglosci.Nie chce jej,tej obecnej Polski stracic,chce umrzec spokojnie w naszej kochanej OJCZYZNIE a nie w dyktaturze Kaczynskiego.Blagam opublikujcie ten moj apel i list .Klaniam sie i pozdrawiam serdecznie Maria Halina

Komentarz został ukrytyrozwiń
mgr inż. Maria Jaworska wła
 • mgr inż. Maria Jaworska wła
 • 30.09.2012 21:30

Jako księgowa ze zrozumiałych względów jestem za PO i nie wstydzę się tego wyboru.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Maria Jaworska
 • @Maria Jaworska
 • 30.09.2012 21:22

@red masz rację ja też ich potępiam a szczególnie Rydzyka znowu ludzi oszukał i okłamał..

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 30.09.2012 21:16

Jako członek PO mogę tylko potępić PIS i te nikomu niepotrzebne marsze. A biznesmen Rydzyk znowu kasę zarobił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 30.09.2012 21:06

Kaczyński wielkim przegranym ! Rydzyk wypromował się na plecach ludzi , którzy potrzebują wsparcia . Niestety , najważniejsza okazała się walka o Trwam NIŻ LOS CZŁOWIEKA .
Sprzedawane cegiełki też niestety nie szły na ubogich .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.