Facebook Google+ Twitter

Miasta Flandrii. Gandawa

Bogate w zabytki, ulubione przez turystów miasto leży w północno-zachodniej Belgii. Okres świetności Gandawy przypada na XIV i XVI wiek. Obecnie jest miastem uniwersyteckim, liczącym 250 tys. mieszkańców.


 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BelfortGent.jpgNajstarsza część miasta o średniowiecznym, nieco surowym wyglądzie, usytuowana została na kilkudziesięciu wyspach utworzonych przez odnogi Skaldy i Lys. W pobliżu rynku, gdzie mieści się wiele gotyckich budowli jak ratusz, sukiennice, kościół św. Mikołaja, czy miejska wieża strażnicza, znajduje się katedra św. Bavona z 90-metrową wieżą. Wznoszona od XI do XVI wieku z czerwonej cegły i kamienia, kryje w swoim wnętrzu obrazy mistrzów, m. In. Rubensa i braci van Eycków, autorów jednego z najwspanialszych dzieł malarstwa średniowiecznego, poliptyku Mistyczny Baranek. Ciekawym obiektem jest również zamek Hrabiów Flandrii z XII wieku, położony nad odnogą rzeki Lys. Jest to typowa budowla feudalna dawnej Flandrii.
Sukiennice i beffroi / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gent_belfort.JPG
Kościoły były piękne, ale niewiele już pamiętam z ich zwiedzania. Największe wrażenie zrobił na mnie carillon. Kupiliśmy bilety, wdrapaliśmy się na czwarte piętro wieży beffroi. Carillon to zespół dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie sercami albo młotkami dzwonów, uruchamianymi przez mechanizm zegarowy, albo przez grę na klawiaturze. Powstał we Flandrii. Carillon w Gandawie został wykonany w 1659 roku przez lotaryńskich ludwisarzy, mieszkających w Niderlandach. Byli to bracia Piotr i Franciszek Hemony. 45 dzwonów tego instrumentu znajduje się na piątym piętrze, ale urządzenie w formie klawiatury znajduje się piętro niżej. Grała na nim kobieta. Pokazywała, jak jest zbudowany cały mechanizm. Nie było tam turystów. Mieliśmy wrażenie, że gra dla nas. I jeszcze ten widok z wieży na starówkę.
Nad rzeką Lys / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ghent_April_2012-2.jpg

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Napisałam o Gandawie, gdyż nie nie jest wśród naszych dobrze znana. Jest to bardzo ładne miasto, o ciekawej historii. Ma bogate zbiory malarstwa, o których jedynie czytałam. Bardzo chciałabym tam wrócić. Wiedziałabym czego szukać.
Lubię małe kraje i małe miasta. Na miasteczka belgijskie można przeznaczyć po jednym dniu i nieźle je poznać. Odległości są niezbyt duże. Można przemieszczać się pociągiem. Wydaje mi się, że nie jest tam aż tak drogo, jak we Francji czy Włoszech.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też bym żałowała do dzisiaj Pani Krystyno. Pewnie dużo by Pani ten człowiek opowiedział.
Wspaniała relacja i fajnie się czyta:) Dziękuję bardzo i jak zwykle Panią pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Następna ciekawa relacja. Z przyjemnością się czyta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.