Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2104 miejsce

Miasta liberalne, miasta konserwatywne

Ostatnio po jednej z konferencji uczestniczyłem w kuluarowych rozmowach samorządowców z inwestorami. Prezydent miasta Nowej Soli opowiadał anegdotę o tym, jak to stracił inwestorów, ponieważ ci wybrali Wrocław. Chcieli się bawić po nocach.

Fot. Demonstracja rowerzystów w Zielonej Górze przeciwko brakowi ścieżek rowerowych w 2004 roku / Fot. Zielonogórska Masa Krytyczna

Infrastruktura kreatywności


W polskich miastach brakuje czegoś, co określić można jako kreatywne środowisko. W Polsce znane już są teorie autorstwa dr Charlesa Landry’ego, autora książki „Sztuka tworzenia miast” („The Art Of City-Making”), znanego eksperta Banku Światowego od rewitalizacji miast i metropolii. W książce „Miasto kreatywne” („The Creative City”) twierdzi, że dla bogacenia się miasta nieodzowna jest twórcza atmosfera, która przyciąga kapitał ludzki, a w ślad za nim podąża kapitał finansowy.

Taka atmosfera potrzebuje infrastruktury: deptaków, stref pieszych, terenów rekreacyjnych, ławek, fontann, kawiarni, klubów, ogródków kawiarnianych. Wiele miast oferujących mieszkańcom zdegradowane, nieatrakcyjne, pozbawione roślinności przestrzenie miejskie skazanych jest na upadek.

Infrastruktura niewidzialna


Z kolei według autora infrastruktura miękka - oprócz instytucji - to normy i społeczne zwyczaje. Jedne z nich mogą przyspieszać rozwój, inne go blokować. Czynnikiem blokującym rozwój jest uprzedzenie do obcych (ksenofobia), a czynnikami wspomagającymi: ”tolerancja, otwartość, zaufanie.”

Głównym z warunków sukcesu metropolii jest kultura. Przyciąga ona związaną z nią bohemę artystyczną, powoduje jej aktywizację, buduje twórczą atmosferę miasta. Tam, gdzie kwitnie życie kulturalne, ludzie chcą się spotykać, rodzą się nowe pomysły. Bohema zaraża ludzi twórczą inspiracją, innowacyjnością, nonkonformizmem. Miasta bez kultury zastygają w rozwoju. Za radą Landry’ego wiele miast żyjących w stagnacji zdecydowało się inwestować w teatry, muzea, galerie, festiwale, by ściągnąć bohemę, tworzyć atmosferę dla spotkań. Sloganem Wrocławia jest "miasto spotkań".

Leeds, miasto biznesu i imprez


Leeds, na północy Anglii, może być przykładem miasta, które było klubową stolicą kraju, jest mekką dla fanów imprez muzyki klubowej tej części kraju i jednocześnie trzecim centrum finansowym Królestwa. Niedawno wybrano go najlepszym brytyjskim miastem do prowadzenia biznesu. Miasto podkreśla swoją wielokulturowość. Np. przyjazny jest tu stosunek do rastafarian tworzących sporą część sceny muzyki klubowej tego postindustrialnego miasta, objawiający się nawet w chronieniu ich imprez, korowodów i festynów przez miejscową policję nader nieczułą na „nielegalne” wonie roztaczające się wokół fanów tej muzyki uczestniczących w plenerowych imprezach, rzecz zupełnie nie do pomyślenia w Polsce. Utrzymuje się centra, w których muzycy mogą nagrywać swoją twórczość, udostępnia nawet wszystkim chętnym do nauki sprzęt didżejski na specjalnych stoiskach ustawianych podczas różnych imprez masowych. Kulturę wspiera się całościowo, zaczynając od samych podstaw. Miasto wydało wiele zespołów o światowej sławie, np. Iration Steppaz (reggae-dub), Chumbawamba, Forward Russia (rock).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo mądre! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za propagowanie idei rewitalizacji miast

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże zasady "kreatywnego środowiska" są jasne, jak jasne są korzyści płynące ze zrozumienia i wcielenia w życie tych zasad. To czemu jakoś w naszym kraju się tego nie dostrzega, dlaczego naszymi miastami zarządzają ludzie, którzy o nich zapewne nie słyszeli, albo nawet sobie nie uświadamiają potrzeby ich zastosowania?
Zapewne jest tak jak pisze Autor "placówki kultury są obsadzone przez osoby niekompetentne, nie potrafiące współpracować z osobami czy organizacjami z zewnątrz".
Ja powiem więcej, nie tylko placówki kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.