Facebook Google+ Twitter

Miasta Mundialu – Tshwane/Pretoria

W Pretorii nie ma plaży i wysokich, oceanicznych fal. Są za to muzea, pomniki, centra sztuki, historyczne budynki i przepiękne parki. W przerwie między piłkarskimi rozgrywkami nie sposób będzie się więc nudzić.

Pałac Sprawiedliwości/Pretoria / Fot. creative commonsPretoria to administracyjna stolica Republiki Południowej Afryki. Na wzgórzu, nad miastem, znajduje się piękny, otoczony ogrodami, gmach koloru piaskowca - The Union Buildings - siedziba krajowych władz. A także miejsce inauguracji prezydentów: Nelsona Mandeli, Thabo Mbeki i Jacoba Zumy.

Ale Pretoria to nie tylko siedziba rządu. To też centrum nauki. Swoje siedziby mają tu największe instytucje badawcze Południowej Afryki. Są i świetne uniwersytety, a połowa mieszkańców nie przekroczyła 25. roku życia.

Voortrekker Monument / Fot. creative commonsCo jeszcze zobaczy w Pretorii Serb, Duńczyk, Amerykanin, Hiszpan albo Chilijczyk? Na przykład największe w Południowej Afryce zoo. Rozciągnięte na 80 hektarach i posiadające ponad 2,5 tys. okazów. Albo Voortrekker Monument, pomnik-muzeum, wzniesiony ku czci pierwszych osadników na tych terenach. Ludzie ci, w liczbie około 15 tys., opuścili ok. 1835 r. Kapsztad i udali się w głąb kraju by tam szukać wolności i niezależności od rządów kolonialistów.

Goście piłkarskich mistrzostw świata mogą też udać się do oddalonego ok. 7 km od centrum Groenkloof Nature Reserve - pierwszego na kontynencie afrykańskim parku obwołanego „sanktuarium dzikiego zwierza”. A gdyby tam było „zbyt tłoczno”, to kolejnych kilkanaście rezerwatów w okolicy chętnie przyjmie wszystkich spragnionych obcowania z przyrodą. A jeden od drugiego większy jest i jeden od drugiego piękniejszy.

W Pretorii rozegranych zostanie sześć pojedynków. Pięć fazy grupowej i jeden mecz 1/8. Tutaj na potrzeby Mundialu nie trzeba było budować nowego obiektu. Loftus Versfeld Stadium powstał w Pretorii już w początkach XX wieku. Kilkakrotnie rozbudowywany, przeszedł też modernizację przed finałami mistrzostw. Obecnie może pomieścić do 50 tyś widzów.

Loftus Versfeld Stadium / Fot. creative commonsDla tych, którym nie uda się kupić biletów, pozostanie Fifa Fan Fest Park. Na jego miejsce wyznaczono znajdujący się za miastem, 13 km od stadionu, Centurion Cricket Ground. Będzie w stanie pomieścić do 30 tys. widzów.

W 2005 r. rada miejska Pretorii zmieniła nazwę miasta na Tshwane. W jednym z dialektów znaczy to „wszyscy jesteśmy równi”. Oby hasło to przyświecało piłkarskim rozgrywkom 2010 r.

Więcej na:
africangamessafari.com
fifa.com

Mundial na Ekstraklasa.net - jakbyś tam był!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.