Facebook Google+ Twitter

Miasta narciarskie - Przemyśl

Narciarski stok ze wspaniałą panoramą miasta? To możliwe i jak się okazuje również wiele więcej. Bo nie samym śniegiem żyją narciarze. Co proponują zimą polskie miasta narciarskie? Dziś odpowiada prezydent Przemyśla - Robert Choma.

Wyciąg narciarski na stoku w Przemyślu / Fot. Grzegorz Karnas / materiały prasowe UM PrzemyślJacek Andrzej Kwiatkowski: Co jest największym atutem miasta i okolic w sezonie zimowym?
Prezydent Przemyśla Robert Choma: Przede wszystkim jego położenie. To ono sprawia, że miasto jest atrakcyjnym miejscem, by spędzić tu urlop bez względu na porę roku. Usytuowane jest u podnóża Karpat, na skrzyżowaniu tras w Bieszczady, do Lwowa i na dawne Kresy. Stąd może być również doskonałą bazą wypadową, bądź ciekawym przystankiem dla podróżujących we wspomniane Bieszczady, do krajów Europy Wschodniej, Słowację czy na Bałkany.

Wspomniana gęsta sieć szlaków turystycznych, jak i liczne ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne prowadzą przez kompleksy leśne z rezerwatami przyrody, które można podziwiać i przemierzać zarówno w letniej jak i zimowej scenerii. Zimą istnieją dogodne warunki dla narciarstwa biegowego i zjazdowego. Myślę, że miłośników „białego szaleństwa” zainteresuje jednak przede wszystkim nasz stok narciarski.

Przemyśl należy do Forum Miast Narciarskich. Co zatem może zaproponować narciarzom?
Stok powstał niemal w samym centrum Przemyśla – jego otwarcie nastąpiło w styczniu 2006 roku. Jest usytuowany na zboczu góry Zniesienie, skąd rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama naszego uroczego miasta. Na szczycie stoku, znajduje się jedyny w Polsce wiadukt narciarski (nad ulicą Pasteura). Stok jako inwestycja została zrealizowana z inicjatywy lokalnych władz samorządowych, a obecnie jednostką zarządzającą jest Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Od chwili otwarcia stok jest stale wzbogacany o kolejne obiekty i udostępniane są kolejne atrakcje i możliwości dla miłośników wypoczynku aktywnego. Obecnie do dyspozycji są m.in. trzy trasy narciarskie o długości 830, 820 i 1200 m, „ośla łączka” (wraz z wyciągiem orczykowym) o długości 50 m i różnicy poziomów 3 m, dwie kolejki: dolna 2-osobowa dowożąca narciarzy z parkingu zlokalizowanego przy ul. Sanockiej o długości 270 m, różnicy poziomów 39 m i przepustowości 1050 osób na godzinę oraz kolejka górna kursująca wzdłuż tras zjazdowych o długości 740 m, różnicy poziomów 110 m i przepustowości 1656 osób na godzinę. Na terenie stacji narciarskiej funkcjonują 2 punkty gastronomiczne (na szczycie stoku), wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego (przy parkingu dolnym) oraz szkółka narciarska (przy „oślej łączce”). Trasy narciarskie są ratrakowane oraz w razie potrzeby sztucznie oświetlone i naśnieżane. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR i Przemyskiego PCK oraz narciarskie patrole Straży Miejskiej i Policji. W sezonie zimowym stok jest czynny w godzinach 9.00-21.00. Narciarzy obsługuje automatyczny system dostępu ski-pass a kasy biletowe zlokalizowane są zarówno przy parkingu przy stacji dolnej na ul. Sanockiej jak i w „goprówce” przy stacji górnej. Aktualne informacje dotyczące warunków śniegowych oraz możliwości korzystania z obiektów stoku udzielane są w kasach biletowych. Szereg szczegółowych informacji, aktualne cenniki, mapkę stoku czy też zapowiedzi imprez i zawodów organizowanych na stoku możecie Państwo otrzymać za pośrednictwem strony internetowej: www.przemysl-stok.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.