Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4488 miejsce

Miasta Pikardii. Beauvais i średniowieczne katastrofy budowlane

Stolica departamentu Oise leży 60 kilometrów na północ od Paryża. Liczy prawie 60 tys. mieszkańców. Katedra Saint-Pierre w Beauvais jest najwyższą gotycką budowlą we Francji, nigdy nie ukończoną z powodu katastrof budowlanych.

Ulica d'Alsace w Beauvais / Fot. Wikimedia Commons – autor Marc Russel licencja 3.0Beauvais est ravitaillée par les corbeaux (dosłownie: jest zaopatrywane przez kruki czyli wygwizdów, gdzie diabeł dobranoc mówi do ciotki) – powiedziała moja przyjaciółka. Okazało się, że nie jest tak źle. Można tu dojechać pociągiem z Gare du Nord, autobusem z Porte Maillot lub samolotem z Katowic.

Początki Beauvais są podobne do początków innych miast Pikardii. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 65 tys. lat. W czasach rzymskich było ważną ufortyfikowaną osadą. W I wieku istniał tu targ Cezara - Caesaromagus. Następnie znane było pod nazwą Bellovacum. To galo-romańskie miasto zostało zniszczone w czasie najazdów barbarzyńców około 275. Zostało ono odbudowane w IV wieku i ufortyfikowane. Mury obronne tworzą prostokąt o bokach 400 na 260 metrów.

Pierwszy cesarz chrześcijański Konstantyn I odwiedził weteranów swojej armii w castrum Bellovacis w 328 roku. To początek chrystianizacji regionu i biskupstwa Beauvais.

Od czasów średniowiecza biskupstwo Beauvais jest prestiżowym stanowiskiem przynoszącym znaczne dochody. Beauvais znajduje się na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Biskup ma nie tylko władzę kościelną i polityczną, nosi tytuł hrabiego biskupa. To on jest prawdziwym panem miasta.

Za panowania Karolingów, Beauvais było już ważnym ośrodkiem miejskim i religijnym. Z tych czasów pochodziła romańska katedra Notre-Dame. Spłonęła ona jednak na początku XIII wieku. Zachował się tylko fragment przyklejony do obecnej katedry. Styl romański można także odnaleźć w kościele pod wezwaniem św. Szczepana. Był on wielokrotnie przebudowywany. Ostateczny kształt uzyskał w czasach gotyku płomienistego. Warto zwrócić uwagę na jego witraże.

Katedra w Beauvais / Fot. Wikimedia Commons – Pepijntje udostępnia pracę jako własność publiczną.Rozkwit ekonomiczny w XIII i na początku XIV wieku zbiegł się z intensywnym życiem artystycznym. Kościół św. Szczepana został ukończony około 1220.Prawie natychmiast zaczęto budowę gotyckiej katedry. W 1225, hrabia biskup Milon de Nanteuil podejmuje decyzję o jej budowie. Miasto konkurowało z Amiens. Biskupi Beauvais byli ambitni. Postanowili, że gigantyczne dzieło prześcignie rozmiarami i wystrojem wszystkie zbudowane do tej pory katedry. Budowano szybko. Chór i nawy boczne transeptu były gotowe w 1272. Zaczęto nawet odprawiać msze. Założona smukłość najwyższej w ówczesnym świecie chrześcijańskim budowli - 48,5 m, przekraczała możliwości wytrzymałości materiału. W 1284, górne części przęseł chóru, część muru i witraże zawaliły się. Antyklerykalni mieszczanie uznali, że Bóg ukarał biskupa za pychę. Inni twierdzili, że źle opłacani rzemieślnicy oszukiwali. Może oszczędzano na budulcu. Z pewnością nie przestrzegano reguł konstrukcyjnych z powodu wielkiego pośpiechu.

Prezbiterium odbudowano w 1347 roku. Przęsła nawy prezbiterium zostały podzielone przez wprowadzenie dodatkowych filarów. Rozpoczęto też dalsze prace, ale przerwała je wojna zwana później stuletnią. Zbigniew Herbert napisze w „Barbarzyńcy w ogrodzie”: „Architekturę religijną zastępuje architektura obronna. Wraca czas grubego muru. Pustoszeją budowy nie ukończonych katedr. Nikogo nie interesują już wysokie łuki i misterne sklepienia. Synowie tych, którzy rzeźbili uśmiech anioła, toczą armatnie kule”. Miasto było plądrowane i palone, na szczęście najeźdźcy oszczędzili katedrę. Beauvais aż do XV wieku podnosiło się z upadku.

Budowlę zatrzymano na transepcie, ukończonym dopiero w XVI wieku. W tym czasie zmieniły się gusty. Królował gotyk płomienisty, wyrażający się bogactwem dekoracji, skomplikowanym układem żeber na sklepieniach, obfitym ornamentem z charakterystycznym motywem płomienistym. Możemy podziwiać portale, rozety wypełnione maswerkami i okna. Obowiązywała uproszczona konstrukcja. Zrezygnowano z tryforium, a kolumny nie miały kapiteli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.