Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6666 miejsce

Miasta Pikardii. Noyon

Trzydziestotysięczne miasteczko leżące nad rzeką Oise jest znane we Francji dzięki wczesnogotyckiej katedrze Notre-Dame i muzeum protestantyzmu, znajdującym się w rodzinnym domu Jana Kalwina.

Noyon. Wnętrze katedry Notre-Dame. / Fot. Wikipedia -Asmodaeus - autor udostępnia pracęW czasie moich pobytów w Laon często zaglądałam do katedry. Jest tam wystawa z tablicami poglądowymi na temat katedr gotyckich we Francji. Postanowiłam poznać możliwie jak najwięcej tych wspaniałych budowli.

Wyruszyłam do niedalekiego Noyon, gdzie znajduje się wspaniała gotycka katedra jedna z pierwszych we Francji. Starsza od niej jest tylko katedra w burgundzkim miasteczku Sens i oczywiście bazylika Saint-Denis. Trudno jest ustalić chronologię gotyckich katedr. Były one budowane „na raty” w zależności od zasobów i możliwości finansowych biskupstwa i miasta. Jeśli więc przeczytamy w przewodniku, że katedra pochodzi z XII wieku, oznacza to, że wtedy zaczęto ją budować. Niewiele budowli ukończono za życia jednego architekta, a niektórych nigdy...

Przez Sens przejeżdżałam kilkanaście lat wcześniej, jadąc do Orleanu z moimi uczniami. Kierowcy autokaru zostawili nas na jakimś parkingu w centrum miasta na dwie godziny. Przebiegliśmy przez miasteczko w zawrotnym tempie. Obejrzeliśmy mury obronne, katedrę Saint-Etienne, ratusz i dawny pałac archi biskupów z kolorowym charakterystycznym dla Burgundii dachem. Katedrę - trójnawową bazylikę z sześciodzielnymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi, z chórem z obejściem i późnogotyckim transeptem ledwo pamiętam. Zwróciłam wtedy uwagę na gotyk płomienisty transeptu ignorując surową bryłę nawy. Bardziej też od katedry zainteresowała mnie legenda o gęsiach na Kapitolu, które ocaliły Rzym przed napadem Galów. Waleczne plemiona pochodzące podobno właśnie z Sens dotarły w 390 r. p.n.e. aż na tereny obecnych środkowych Włoch i pod osłoną nocy próbowały sforsować mury wiecznego miasta. Gdyby gęsi nie obudziły straży, inaczej potoczyłaby się historia Europy. Próbowałam potem zweryfikować informacje o tym jakże ważnym wydarzeniu, ale poza ulotką, którą znalazłam w Office de Tourisme w Sens, wiadomości o zuchwałym, acz nieudanym wyczynie mieszkańców Sens nie zostały potwierdzone.

Wiele lat później pojechałam do Noyon już jako świadoma wielbicielka-amatorka gotyckich katedr. Przygotowałam się do tej wizyty. Wczesnogotycka katedra Notre-Dame została zbudowana w XII i XIII wieku na planie krzyża łacińskiego i uzupełniona w XIV – XVI wieku. Jest ona trójnawową bazyliką z transeptem o zaokrąglonych ramionach, chórem z obejściem i kaplicami promienistymi oraz imponującą, surową dwuwieżową fasadą z trzema portalami. Zostały one dodane w XIV wieku. Niestety ich motywy dekoracyjne zostały prawie całkowicie zniszczone w czasie Rewolucji. Elewacja nawy chóru ma cztery poziomy: wielkie arkady, trybuny, triforium i wysokie okna. Chór ma trzy prostokątne przęsła i jest zakończony pięcioma kaplicami. Po północnej i południowej stronie chóru, otwierają się z każdej strony dwie kaplice lateralne na planie kwadratu. Obszerne wnętrze katedry uderza harmonią proporcji. XIII –wieczne wieże fasady zachodniej nigdy nie zostały ukończone. Północna nawa boczna ma 6 kaplic, a południowa tylko trzy, ale znacznie szersze. Łuki przyporowe katedry zostały odbudowane w XVIII wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Noyon, to tylko 120 km ode mnie. Około 90 min drogi od mojego domu. Przyznam się iż jeszcze tam nie byłem, ale którejś pięknej niedzieli z pewnością się tam wybierzemy. Oczywiście za Pani zanętą, pani Krystyno. Pozdrawiam i dziękuję za wyczerpujący materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne macie Państwo rację z tymi odcinkami :)
Chciałabym opisać wiele ciekawych miejsc. Nie wiem, czy zdążę przed wakacjami :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu się zgadzam z Isią, że należało go puścić w odcinkach. Nie zmienia to jednak faktu, że zasługuje na gwiazdki. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniały materiał. Moim zdaniem można by w odcinkach to zaprezentować. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że nie łatwo. Artykuł był 4 razy dłuższy :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kompendium wiedzy o historii miasta i jego znamienitych przedstawicielach.
Nie łatwo tak obszerny materiał zmieścić na 5 stronach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący materiał i ładnie napisany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.