Facebook Google+ Twitter

Miasta w internecie i nowe prawo prasowe

Czy ta trzynastka będzie szczęśliwa? Po raz 13. spotykają się polscy liderzy rozwoju społeczeństwa informacyjnego. A tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad zmianą prawa prasowego.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podczas konferencji prasowej nt. proponowanych zmian w prawie prasowym. / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiKonferencja „Miasta w Internecie” odbędzie się w Zakopanem w dniach od 24 do 26 czerwca. Odpowiedzialnym za rozwój społeczeństwa informacyjnego w naszym kraju jest wiceminister MSWiA Witold Drożdż. Jaka będzie przyszłość społeczeństwa informacyjnego w Polsce, będą także mówić przedstawiciele Dyrekcji Generalnej „Społeczeństwo informacyjne i media” z Komisji Europejskiej. Czy możemy jakoś merytorycznie powiązać i tę drugą sprawę - nowelizację prawa prasowego?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad zmianą prawa prasowego. Jeśli ten projekt wejdzie w życie może poważnie zagrozić blogerom i twórcom stron internetowych. Nowelizacja prawa prasowego wprowadza inną, nową definicję publikacji prasowej. Czy każdy blog to będzie publikacja prasowa? Czy obowiązkowa będzie rejestracja każdego blogera? Czy każdy kto pisze prywatnego bloga o książkach, o zwierzętach, hobby, o gotowaniu, dzieciach, modzie itd. będzie musiał być zarejestrowany i będzie traktowany jak każda gazeta, czasopismo ogólnopolskie?

Czy będziemy zmuszeni zakładać swoje blogi na zagranicznych serwerach, albo w ogóle przestać się tym zajmować, bo będą kary? Tak, nowa definicja będzie zmuszała do obowiązkowej rejestracji w sądach. Projekt ustawy przewiduje także, by każdy serwis internetowy czy blog miał redaktora naczelnego. Jeśli właściciel bloga lub strony www tego nie zrobi, złamie prawo, zostanie ukarany grzywną i zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Karnym. Każdy kto ma swoją stronę internetową lub bloga będzie musiał spełniać określone zasady i normy, np. będzie zobowiązany publikować sprostowania.

Czy znowu politycy, urzędnicy będą decydować o nas wszystkich, ciekawe jak i co zdecydują… Ale przecież politycy też mają swoje blogi. A może chodzi o tych „niezdyscyplinowanych i niewygodnych”, którzy piszą o polityce i politykach. Wolny internet to wspaniała rzecz, jaką mamy wszyscy. Właśnie wszyscy. I powinien pozostać wolny. Tak więc powtórzmy pytanie: czy to 13. spotkanie „Miasta w Internecie” będzie dobrym spotkaniem, szczęśliwym dla wolnego internetu? Chociaż minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ostatniej konferencji prasowej powiedział, że blogerzy i właściciele stron www nie mają się czym martwić, może jednak patrzmy władzy na ręce.
Dokładne informacje o konferencji można znaleźć na tej stronie: konferencja2009.mwi.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Dziękuję wszystkim za świetne uwagi i dyskusję - pozdrawiam!

Panie Bartku, tak - czytałam tekst projektu ustawy, a także wiele różnych opinii na ten temat, polecam link http://www.mkidn.gov.pl/ministerstwo/ustawa_medialna.html. (tu są chyba tylko założenia, ale dalej można dojść do całości tekstu) lektura jest trudna, ale pouczająca zwłaszcza część dot. TVP i Radia - jednak ta sprawa wydała mi się tak nieprawdopodobna, że "wyjęłam" ją z całości. Na szczęście te absurdy nie przeszły dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.06.2009 16:37

w takim razie przepraszam za zamieszanie.

Co do jednego serwisu to nie do końca to prawda. W skrócie wszyscy użytkownicy pobierają pojedyncza przeglądaną stronę na swój komputer i z niego ją przeglądają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.06.2009 16:08

http://projekt-prawo-prasowe.wikidot.com/start

http://www.pardon.pl/artykul/2395/swoja_strone_www_musisz_przeslac_bibliotece

Komentarz został ukrytyrozwiń

no tak, niby 30 zł zaden majątek ale 30 zł x pare milionów to niezła kasa :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.06.2009 15:52

/"Ustawa powinna to określać dokładniej"/

I tu pojawia się chyba największy problem, bo na dobrą sprawę tego się dokładnie określić nie da. Oczywiście można przygotować jakąś listę kryteriów, które blog/strona musiałyby spełniać, żeby być traktowana w ten sam sposób jak gazety i czasopisma, ale wciąż pozostanie masę przypadków, które rozpatrywać należałoby indywidualnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wymóg dotyczy jedynie rejestracji dziennika oraz czasopisma (Art. 20.).
Co do tego wolnego internetu mam mieszane uczucia, ponieważ to już nie jest wirtualny świat, a często bardziej rzeczywisty od realnego, w końcu w sieci prowadzi się tyle działalności, że jakieś wymogi i zobowiązania powinny istnieć.
Blog o polityce może być dziennikiem, ok, ale prywatny, tzn. pamiętnik? Ustawa powinna to określać dokładniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie wszystkie Miasta chcą być w Internecie - link ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.06.2009 15:10

kiedyś, gdzieś o tym czytałem... Było nawet głośno w tej sprawie. A może już zostało to zmienione?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.06.2009 14:38

Marek, 30 złoty to może nie jest dużo, ale niektórzy mają po kilka stron + bloga, a wtedy już się robi dużo. Domeny, serwer i jeszcze rejestracja...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.06.2009 05:13

Mało kto wie, ale polskie prawo prasowe już teraz zawiera kilka absurdów. Takim absurdem jest np. przekazywanie kopi swojej strony wybranym bibliotekom. Prawo to na pewno trzeba zmienić. Ale projektu nowej ustawy nie czytałem i wstrzymam się od powtarzania za GW tych zarzutów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.