Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23786 miejsce

Miasteczko Galicyjskie - ożywiona Sądecczyzna

Nowy Sącz zaprasza do Sądeckiego “Miasteczka Galicyjskiego” które jest historycznym, ale i żyjącym skansenem z zabudowaniami przypominającymi te z XVIII i XIX wieku.

Miasteczko Galicyjskie / Fot. Bogdan Wegrzynek“Miasteczko Galicyjskie” jest filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Pierwotnym celem projektu było realistyczne odwzorowanie zabudowy małomiasteczkowej z XVIII i XIX wieku. Do użytku publicznego zostały udostępnione: ratusz, chaty chłopskie, rynek, dwór szlachecki, remiza oraz studnia.

Pomysł jednak zaczął ewoluować i z czasem muzeum przeistoczono w żyjące miasteczko. Odwzorowano charakterystyczne stroje mieszkańców, pokazano starodawne metody wyrobu pieczęci, produkcji gliny, herbaty, chleba, miodu, oraz przedmiotów codziennego użytku. W miasteczku można spotkać listonosza, rzemieślników, muzykantów, strażników U Krawca ! / Fot. Bogdan Wegrzynekmiejskich, przechadzające się przekupki, czy bawiące się dzieciaki.

Odwiedzając Miasteczko Galicyjskie wypiłem przepyszną parzoną kawę - mieloną jak za dawnych czasów w drewnianym młynku z “korbką i szufladką”, oglądałem wyposażenie salonu dentystycznego z charakterystycznym pedałem do usuwania zębów, bogato wyposażony salon fotograficzny i przepiękny ratusz z recepcją i pokojami gościnnymi. W replice siedziby starosądeckich władz mieszczą się również sale: reprezentacyjna, konferencyjna, multimedialna, oraz muzeum i biblioteka.

Wyrób pieczęci w Miasteczku Galicyjskim / Fot. Bogdan WęgrzynekDużą rolę twórcy projektu przywiązali do realizmu, dzięki czemu wydaje się, iż miasteczko żyje jakby czas stanął.

Spacerując po miasteczku obok krużganków można zobaczyć także pannę młodą, festiwal taneczny i bawiących się mieszkańców, strażaków, żebraka, a nawet zobaczyć jak przyrządzano mikstury w aptece w stylu retro, czy pracownię żydowskiego krawca.

Dużą uwagę poświęciłem przepięknym wnętrzom austro-węgierskiej restauracji, w której serwowano prawdziwe galicyjskie jadło spożywane w salach kominkowych.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.