Facebook Google+ Twitter

Miasteczko SZAŁasów stanęło w stolicy na święto Sukot

Nowoczesne szałasy, zbudowane na placu Grzybowskim w Warszawie, można podziwiać do 10 października. Projekt oraz towarzyszące mu wydarzenia kulturalne zorganizowano z okazji żydowskiego święta Sukot.

 / Fot. Agnieszka ChołodyMiasteczko SZAŁasów to wyjątkowy architektoniczno-kulturalny projekt przybliżający warszawiakom tradycję żydowską. Powstał z inicjatywy JCC Warszawa - Centrum Kultury Żydowskiej, prowadzonego przez Fundację JDC Poland. W ramach tego wydarzenia architekci zaprojektowali kilka nowoczesnych szałasów, które można oglądać w Warszawie od 1 października.

W święto Sukot, po polsku "Kuczek" (szałasów), Żydzi wspominają wędrówkę wyzwolonego spod niewoli egipskiej ludu Izraela do Ziemi Obiecanej. Nakaz jego celebrowania pochodzi z samej Biblii. W Izraelu Kuczki trwają siedem dni, w diasporze o jeden dzień dłużej. Centralnym punktem tego święta jest budowanie szałasu, w którym powinno się spożyć przynajmniej jeden posiłek dziennie.

Szałasy są dla Żydów symbolem tymczasowych domów. Budowali je ich przodkowie wędrując po świecie oraz izraelscy rolnicy w czasie żniw.

Sam pomysł stworzenia w Warszawie Miasteczka SZAŁasów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie w Nowym Jorku dwa lata temu zorganizowano bardzo dużą wystawę szałasów powstałą w wyniku ogłoszonego wśród amerykanów konkursu architektonicznego. Jak mówi Agata Rakowiecka z Fundacji JDC, zainteresowanych wystawą jest wielu. Także wybór placu Grzybowskiego na miejsce wystawy nie jest przypadkowy, w pobliżu znajduje się bowiem synagoga. Jak podkreślają organizatorzy, plac urzekł ich także swoim wyglądem i klimatem.

Wystawie szałasów towarzyszyć będą różne wydarzenia kulturalne, które przybliżą uczestnikom tradycję żydowską w zupełnie nowej, otwartej formie. Organizatorzy mają nadzieję, że Miasteczko SZAŁasów stanie się miejscem integracji, poznania i wymiany myśli. Zaplanowane przez nich wydarzenia mają udowodnić, że kultura żydowska może być inspirująca i żywa.

Wydarzenia kulturalne rozpoczynają się już dzisiaj. Organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne dla dzieci, każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w zajęciach plastycznych, posłuchać niezwykłego koncertu KlezmeReggae oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych „Sukot w słoiku”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.