Facebook Google+ Twitter

Miasto Gdynia ma już 84 lata!

W dniu 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. W bardzo szybkim czasie zmieniła się z małej rybackiej wioski w portowe miasto z kilkunastoma tysiącami mieszkańców. Dzisiaj Gdynia ciągle się rozwija, liczy już 250 tysięcy mieszkańców.

Prezydent Miasta Gdyni - Wojciech Szczurek, podpisuje się pod życzeniami dla Gdyni / Fot. Katarzyna Kurzeja - Młodzi dla GdyniZ okazji 84. rocznicy otrzymania praw miejskich zorganizowano szereg wydarzeń. Obchody trwają od 5 lutego, kiedy rozpoczął się z Gdyni Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Lodowych. Przy Bulwarze Nadmorskim z 66 brył lodu ważących około 9 ton powstało 12 rzeźb tematycznie związanych z urodzinami Gdyni. Autorami rzeźb są Lilya Pobornikova i Viktor Starski z Bułgarii, Błażej Iwaniak i Michał Uzar z Wrocławia oraz uczniowie Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie.

W sobotę, 6 lutego, odbyła się pierwsza edycja Gdynia Nordic Walking Race, w której zwyciężył Piotr Zapolski z WKS Flota Gdynia. Odbył się też Bieg Urodzinowy Gdyni. Do tego biegu na 10 km zgłosiło się prawie 400 zawodników. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Radek Dudycz z czasem 31:55. Bieg był pierwszym z cyklu czterech wyścigów organizowanych w Gdyni. Kolejne to Marsz Europejski (8 maja), Nocny Marsz Świętojański (19 czerwca) oraz Marsz Niepodległości (11 listopada).Składanie życzeń urodzinowych dla Gdyni / Fot. Katarzyna Kurzeja - Młodzi dla Gdyni

W samym dniu urodzin, 10 lutego, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Tam też młodzież ze Stowarzyszenia Młodzi dla Gdyni podarowali na ręce prezydenta miasta wielką tablicę z życzeniami.

Od rana mieszkańcy miasta składali na niej podpisy. Podpisało się kilkaset osób. Wśród najmłodszych podpisanych były dwie Zuzie w wieku 4 i 5 lat, wśród najstarszych Panie Zofia i Bernadetta mające tyle samo lat co Gdynia.
5-letnia Zuza też składa życzenia miastu / Fot. Katarzyna Kurzeja - Młodzi dla Gdyni
A to jeszcze nie koniec atrakcji. W sobotę 13 lutego w gdyńskim Klubie Filmowym odbędą się cztery darmowe pokazy filmu „Miasto z morza”, którego fabuła dzieje się w Gdyni w czasach budowy portu i miasta.

W niedzielę, 14 lutego, odbędzie się otwarcie Narodowego Stadionu Rugby, na którym, o godz. 17, odbędzie się inauguracyjny mecz w rugby reprezentacji Polski z Rugby Club Arka Gdynia. Natomiast we wtorek rozpocznie się gdyński Karnawał Smaku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

1000 tysięcy lat dla pięknego polskiego miasta. Miasto z morza. Miasto zbudowane czysto polskimi rękami. Dziecko inż. Kwiatkowskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.