Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5034 miejsce

Miasto Tarnów - pierwsze niepodległe!

31 października 1918 roku, o godzinie 7:30, Tarnów odzyskał niepodległość i jako pierwszy ogłosił, że chce być częścią nowego, niepodległego państwa. Stał się tym samym pierwszym wolnym miastem odradzającej się wolnej Polski.

Ruiny zamku na górze św. Marcina w Tarnowie. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20080708_Tarnow_ruiny_zamku_4102.jpgPod koniec XIX i na początku XX wieku krążyła po Tarnowie i jego okolicach legenda, która głosiła, że dopóki wody Dunajca u stóp góry św. Marcina nie spłyną krwią, dopóty Polska będzie zniewolona. Legenda była jednocześnie przepowiednią, mającej wkrótce nadejść, ogromnej wojennej zawieruchy, w wyniku której Polacy odzyskają długo oczekiwaną i jakże upragnioną niepodległość.

Legenda spełnić się miała w Wigilię i Boże Narodzenie 1914 roku. Wtedy to właśnie I Brygada Legionów, pod wsią Łowczówek położoną u podnóża góry św. Marcina, stoczyła krwawą bitwę z zaprawioną w bojach doborową rosyjską dywizją. W trakcie bitwy wody Dunajca zaczerwienić się miały od krwi rannych legionistów, których przewożono na zachodni brzeg. Już wtedy dla wielu mieszkańców Ziemi Tarnowskiej stało się jasne, że wyczekiwana od dwóch stuleci niepodległość jest już tylko kwestią czasu.

Pocztówka z początków XX wieku przedstawiająca tarnowski Rynek. / Fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, http://www.muzeum.tarnow.pl

Droga do naszej i waszej wolności


Tarnów znany jest ze swoich wielkich tradycji niepodległościowych, których korzenie sięgają czasów spisków galicyjskich, powstania krakowskiego z 1846 r., czy chociażby Wiosny Ludów. Jeszcze przed wybuchem Wielkiej Wojny, w Tarnowie powstały różne organizacje paramilitarne, m.in. w 1884 słynne Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" (jako pierwsza po Lwowie 'filia'), klub "Strzelec", a także Polskie Drużyny Strzeleckie. Już na samym początku wojny, do Legionów Polskich wstąpiło 812 mieszkańców Tarnowa i jego okolic, by w późniejszym okresie zwiększyć ten udział do blisko tysiąca osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu ''coca cola to jest TO'' Świetny tekst , takie właśnie odnajdywanie zapomnianych kart historii bardzo cenię. Przyczynkarstwo jest absolutnie niedoszacowane w dziennikarstwie. 5* Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze opracowany artykuł 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2010 13:23

Warto poczytać. Bardzo dobry artykuł. Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.