Facebook Google+ Twitter

Miażdżący dla Tuska raport Freedom House

Organizacja Freedom House jest niezależną instytucją wspierającą ekspansję wolności na świecie. Popiera zmiany sprzyjające demokracji i monitoruje jej rozwój jak i przestrzeganie praw człowieka. Swoje obserwacje zamieszcza w raportach.

Z raportu Freedom House

Raport wskazuje liczne nieprawidłowości jakie mają miejsce w Polsce.Mowa jest o aferze
hazardowej i aferze stoczniowej i szykanach wobec szefa CBA, który po wykryciu
afery hazardowej na szczytach władzy PO został zwolniony przez premiera Donalda Tuska. Wskaźnik dla korupcji wzrósł z 2.75 do 3,25.

Ograniczanie przez rząd działalności mediów publicznych na rzecz prywatnych i wskazuje
na zaangażowanie po stronie partii rządzącej dwóch koncernów medialnych jak Agora i ITI w skład których wchodzą TVN, TVN24 i "Gazeta Wyborcza". Jako media opiniotwórcze mają możliwość poprzez swoje przekazy, wpływać na preferencje wyborcze. W raporcie czytamy o mediach katolickich wspierających PIS oraz telewizji publicznej poświęcającej zbyt dużo czasu antenowego partii Libertas. Ocena niezależności mediów od 2,00 do 2,25.

Nadal istnieją nieprawidłowości związane z finansowaniem partii politycznych. W 2009 roku w Warszawie zainaugurował kampanię kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPP), której członkiem jest Platforma Obywatelska. W ten sposób udzieloni wsparcia PO która była technicznym organizatorem tego kongresu.

Raport wspomina wykorzystywanie przez rządzących ABW, do aresztowania dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego, który pracował nad książką opisującą działalność WSI. Aresztowanie uniemożliwiło opublikowanie książki pokazującej niezgodne z prawem działania tej służby. Według wielu opinii jest to zemsta byłych funkcjonariuszy zdelegalizowanej formacji.

Pokrewną sprawą Sumlińskiego było wykrycie nielegalnych nagrań z podsłuchów rozmów telefonicznych dziennikarza śledczego Cezarego Gmyza z Bogdanem Rymanowskim. Nagrania powinny być zgodnie z prawem zniszczone lecz tego nie uczyniono.

W 2009 roku doszło w Polsce do zamachu na niezależność badań naukowych. Po opublikowaniu
przez Pawła Zyzaka biografii Lecha Wałęsy - książkę i jej autora zaatakowały środowiska związane z PO. Rząd podjął próbę ukarania uniwersytetu poprzez obcięcie środków na budowę miasteczka akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po protestach środowisk
akademickich, dziennikarskich i polityków z opozycji Donald Tusk wycofał się z tego pomysłu jednocześnie krytykując minister Kudrycką która forsowała ten pomysł.

Raport porusza zabójstwo Krzysztofa Olewnika i niewyjaśnione samobójstwa świadków tej zbrodni. Mimo dużego budżetu system sądowniczy działa opieszale i nie spełnia swych funkcji. Punktacja wymiaru sprawiedliwości z 2.25 do 2.5.

W dokumencie jest również mowa jest o konflikcie politycznym dwóch partii PO i PIS. Początek konfliktu to przegrane wybory prezydenckie w 2005 roku przez Donalda Tuska.

Raport Freedom House.

Dłuższy artykuł na ten temat.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

W 2007roku było tak:
http://wyborcza.pl/1,86746,4222596.html
"Pod rządami Kaczyńskich Polska staje się mniej demokratyczna" - ostrzega znana amerykańska organizacja Freedom House w opublikowanym dziś raporcie
W dorocznym rankingu Freedom House Polska wypadła najgorzej od ośmiu lat.

Organizacja co roku ocenia, jak 29 krajów postkomunistycznych radzi sobie z reformami. Na wynik wpływają m.in.: postawa rządu, wolność wyborów i mediów, poziom korupcji. W tegorocznej edycji, którą dzięki uprzejmości Freedom House publikujemy na dzień przed oficjalną prezentacją raportu, nasz kraj wypada fatalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka a co Smoleńsk ma do demokracji. A co Ci niewinni na drogach, akwenach Panu zawinili, że ofiarami totalitaryzmu ich Pan ogłasza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, osobiście nie widzę powodów ani do wybielania rządu Tuska, ani do apoteozy rządu Kaczyńskiego. Z raportu wynika, że na najwyższą ocenę demokracji zasłużyła ekipa ekipa Buzka. Drugie miejsce zajmuje rząd Millera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic nie da wybielanie Rządów Tuska ktoś obliczył że za tej kadencji zginęło więcej generałów niż w Katyniu . W niewyjaśnionych okolicznościach poniosło śmierć więcej osób niż w stanie wojennym.To jest demokracja czy totalitaryzm?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miły Panie, Magda zamieściła do przemyślenia. Wystarczy na każdy komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mosiczuk dla mnie wystarczy ze raport jest firmowany przez organizacje Freedom House.Po otwarciu linku do oryginału raportu widnieje doskonale widoczny (dla Pana nie) nazwisko Pana Pisula.
Kto chciał to zauważył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do przemyślenia:
- procedury wyborcze: 2006 1.75; 2007 2.00; 2009 2.00
- społeczeństwo obywatelskie: 2006 1.25; 2007 1.50; 2009 1.50
- niezależność mediów: 2006 1.75; 2007 2.25; 2009 2.00
- demokratyczny rząd: 2006 2.75; 2007 3.25; 2009 3.25
- demokratyczny samorząd: 2006 2.00; 2007 2.25; 2009 2.00
- wymiar sprawiedliwości: 2006 2.25; 2007 2.25; 2009 2.25
- korupcja: 2006 3.25; 2007 3.00; 2009 2.75
OCENA DEMOKRACJI: 2006 2.14; 2007 2.36; 2009 2.25

Wart Pac pałaca, a pałac - Paca, jak mawiali nasi mądrzy przodkowie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka pan Pisula współpracował z młodzieżówką PiS-u. A więc ocena nie ma nic wspólnego z niezależną ekspertyzą. Biegłym nie może być zaangażowany polityk. Pan to przemilcza. Nie jest to godne DO miły Panie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest kilka obszarów gdzie nastąpiła niewielka poprawa wskaźników jednak nie zmienia to ogólnego negatywnego a nawet zatrważającego obrazu Polski za rok 2009 pod rządami Tuska dlatego że w najważniejszych obszarach obecny rząd dokonuje zamachu na wolność słowa, wolność obywatelską, i sprzyja korupcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko, ze tam wiele wskaźników jest lepszych niż za poprzednich rządów, ale to nie ważne :)
''Zmiażdżony Tusk'' z ekipą wygra następne wybory, teraz lokalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.