Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18209 miejsce

Michael Moorcock "Elryk z Melniboné"

Jego ciało ma barwę wybielonej czaszki, a długie spływające poniżej ramion włosy są mlecznobiałe. Z wąskiej, pięknej twarzy spogląda para skośnych oczu - purpurowych i ponurych.

Okładka do wydania anglojęzycznego. / Fot. DAWTak zaczyna się pierwszy rozdział sagi o Elryku... Zanim został nazwany Zabójcą Kobiet, zanim ostatecznie runęło Melnibone... Tak zaczyna się opowieść o jego rywalizacji z kuzynem Yyrkoonem i jego miłości do kuzynki Cymoril, zanim ta rywalizacja i miłość doprowadziły Imrryr, Śniące Miasto do zguby - pożogi i spustoszenia przez najeźdźców z Młodych Królestw.

Elric of Melniboné - okładka komiksu na podstawie powieści Michaela Moorcocka, zaadaptowanego Roya Thomasa. / Fot. P. Craig RussellJest to opowieść o dwóch czarnych mieczach: Zwiastunie Burzy i Żałobnym Ostrzu, o tym jak zostały odnalezione i jaką rolę odegrały w przeznaczeniu tak Elryka, jak i Melnibone - przeznaczeniu, które miało kształtować coś znacznie ważniejszego - los całego świata. Jest to opowieść o czasach, gdy Elryk był królem, wodzem smoków, floty i całej tej półludzkiej rasy, która rządziła światem przez dziesięć tysięcy lat.

Tak za prologiem charakteryzuję tę powieść jej polski wydawca, Amber. Choć u nas pierwsza część sagi (napisanej przez autora jeszcze w 1972 r.) ukazała się w 1994 r. to polski czytelnik miał szansę spotkać się nią znacznie wcześniej w tzw. niskonakładowym wydaniu klubowym (tzw. drugiego obiegu). Były to zazwyczaj 100-egzemplarzowe wydania miłośników fantastyki zrzeszonych w klubach, w czasach gdy na polskim rynku wydawniczym ten rodzaj literatury praktycznie nie istniał. Własne tłumaczenie w formie maszynopisu - zazwyczaj po ustnej, telefonicznej zgodzie autora - było zmniejszane o połowę z formatu A4, powielane na kserokopiarkach, zszywane pistoletem tapicerskim i oprawiane w tekturę.

Tak to się robi Tanelorn...


Michael Moorcock / Fot. Catriona Sparks, Wikipedia na licencji free GNUMichael John Moorcock to angielski pisarz science-fiction oraz fantasy ur. 18 grudnia 1939 w Londynie. Laureat wielu nagród, w tym Damon Knight Memorial Grand Master Award w 2008 r.

Miłośników sagi zaciekawią pewnie pogłoski o ekranizacji powieści. Jak możemy przeczytać na portalu FilmWeb bracia Chris i Paul Wietzowie potwierdzili, iż pracują nad ekranizacją słynnego cyklu powieściowego Michaela Moorcocka pt. "Elryk z Melnibone". Prawa do przeniesienia sagi na duży ekran jeszcze w 2003 roku kupiła wytwórnia Universal Pictures. Jako, że informacja jest z 2007 roku, pozostaje żywić nadzieję, że prace te nie zostały przerwane (w związku z powszechnym kryzysem gospodarczym), a sama ekranizacja sprosta powieści.


Pierwszy tom sagi wydawnictwa Amber:
* Ilustracja na okładce Steve Crisp
* Tłumacz wydania: W.T.K
* Rok wydania: 1994
* Wydanie: 1
* ISBN: 8370822630
* Stron: 182
* Rodzaj okładki: miękka
* Rodzaj książki: powieść
* Seria wydawnicza: Fantasy

Jako ciekawostkę dodać można, że Michael Moorcock pod koniec lat 60. użył słowa multiwersum (wieloświat, metawszechświat) do określenia zbioru wszystkich światów. Po przeczytaniu jego powieści, fizyk David Deutsch użył go w tym znaczeniu w pracy naukowej (m.in. rozwijającej kwantową teorię wielu światów Hugha Everetta III) o zbiorze wszystkich możliwych wszechświatów. Po opublikowaniu tej pracy, słowo to rozpowszechniło się wśród innych naukowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A jaka jest wasza ulubiona powieść fantasy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.