Facebook Google+ Twitter

Michael Nyman wystąpi nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Spełni się marzenie artysty

27 czerwca spełni się marzenie Michala Nymana. Autor muzyki do filmu "Fortepian" żałował 20 lat temu, że jego poznański koncert nie odbył się nad Jeziorem Maltańskim.

Kadr z filmu Fortepian / Fot. materiały prasoweKompozycje Nymana bardzo często towarzyszyły filmom Petera Greenwaya. Jest on również autorem muzyki do filmu "Fortepian" Jane Campion. Tego wieczoru posłuchamy jego najpopularniejszych utworów filmowych.

Nyman od dawna podkreśla, że lubi występować w Polsce, a przyjazdy do naszego kraju mają dla niego sentymentalny wymiar. Nic dziwnego - to stąd Pochodzą jego dziadkowie, którzy na początku XX w. wyemigrowali z Częstochowy do Wielkiej Brytanii. Mimo iż nikt z jego przodków nie zajmował się profesjonalnie muzyką, to Michael od dziecka przejawiał zdolności w tym kierunku.

Ukończywszy edukację w Prestiżowej Akademii Muzycznej jako specjalista od muzyki barokowej, Nyman przerwał karierę muzyczną na kilka lat, by zostać jednym z wiodących krytyków. Ciekawiły go nowe zjawiska, a także scena eksperymentalna. To on jest autorem wydanej w latach 70. "Muzyki eksperymentalnej", pracy poświęconej twórczości takich postaci jak John Cage, Phillip Glass czy Steve Reich.

Książkę przez długie lata uznawano za kamień milowy wśród pozycji poświęconych muzyce współczesnej. To zresztą Steve Reich namówił Nymana, by ten wrócił do komponowania. Wkrótce kompozytor dołączył do grona najbardziej wpływowych i oryginalnych muzyków - bez względu na to, czy pod uwagę były brane jego dzieła orkiestrowe, kameralne, opery czy kompozycje na fortepian.

Czytaj także: Google uruchamia darmowy streaming w usłudze Google Muzyka


Nyman do dziś zachowuje autorski sznyt, łącząc wpływy baroku oraz minimalizmu. W Poznaniu zagra z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i instrumentów dętych.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.