Facebook Google+ Twitter

Michaił Gorbaczow krytykuje rozszerzanie NATO na wschód

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-02 11:26

Były prezydent Rosji Michaił Gorbaczow ostro skrytykował rozszerzanie NATO na wschód. Jego zdaniem, łamie to obietnice, jakie Rosja dostała od Paktu Północnoatlantyckiego w 1990 r.

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" Gorbaczow powiedział, że po zjednoczeniu Niemiec otrzymał od Amerykanów i ich sojuszników zapewnienie, że, jak to określił, "NATO nie posunie się nawet o centymetr na wschód".

Jego zdaniem, Stany Zjednoczone złamały dane słowo. Dlatego, jak wyjaśnia Gorbaczow, Rosjanie dziś nie ufają zachodnim obietnicom. - Amerykanie, Niemcy i inni zacierali pewnie ręce, w jaki sposób udało im się oszukać Rosję - powiedział były prezydent. Wczoraj nowymi członkami NATO stały się formalnie Chorwacja i Albania.

Michaił Gorbaczow powiedział ponadto, że na Kremlu już od początku lat 80-tych brano pod uwagę możliwość zjednoczenia dwóch państw niemieckich. Mimo tego, on i ówczesny kanclerz Kohl w czerwcu 1989 r. uznali zjednoczenie za "kwestię XXI wieku". Niecałe pół roku później upadł Mur Berliński. - Historia lubi udzielać lekcji tym, którym wydaje się, że wszystko wiedzą najlepiej - powiedział "Bildowi" Gorbaczow.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.