Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26310 miejsce

Michał Jelonek. Diabeł ze skrzypcami

W 2009 roku, w rywalizacji o "Złotego Bączka" pokonał m.in. Guano Apes, The Subways, Dżem i Voo Voo. "Diabeł wcielony!" - mówią o nim po występach. Kim jest ten szatański skrzypek i kompozytor z Kielc?

 / Fot. Wikipedia CommonsMichał Jelonek w 1989 roku obronił dyplom w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Zuzańskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ludomira Różyckiego Kielcach. Wykonał wówczas koncert skrzypcowy D-dur L. van Beethovena z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kieleckiej. Przez kolejne cztery lata występował z Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kieleckiej oraz z kwintetem smyczkowym "Collegium Musicum".

W kolejnych latach współpracował z wieloma zespołami m.in. Closterkellerem, Hunterem, Łzami, Perfectem, Szwagierkolaską i Wilkami. A także artystami: Marylą Rodowicz, Wojciechem Gąsowskim i Paullą. I wydawnictwami, jako muzyk sesyjny: BMG Ariola Poland, Pomaton EMI i Universal Music Poland. Nie ograniczał się do jednego gatunku. Tworzył muzykę klasyczną, pop, r'n'b, folk, rock i metal.

W 1993 magazyn "Tylko Rock" wybrał go najlepszym polskim instrumentalistą. Rok później podobny werdykt wydał "Rock 94", a w 2008 - magazyn "Teraz Rock". Wygrał Świętokrzyskie Nagrody Muzyczne Scyzoryki 2009 w kategorii Wykonawca Instrumentalista. Triumfował także w Jarocinie w 1993 roku. Posiada rekordową liczbę "Złotych Bączków", nagród przyznawanych przez publiczność Przystanku Woodstock. Zdobywał ją 1995 i 1996 z Ankh, w 2004 z Hunterem i solowo w 2010 roku.

Jelonek dał w sumie ponad 1600 koncertów w Polsce, a także w Brazylii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Meksyku, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii i na Ukrainie. Nagrywał muzykę do reklam (m.in. Funduszu Emerytalnego Skarbiec) i filmów ("BestFilm", "Monolight" i "Na jelenie").

Mimo nagrania 20 albumów współautorskich i ponad 30 albumów gościnnie, skrzypek pozostawał w cieniu. Był artystom spełnionym, docenianym przez krytyków i recenzentów, jednak dla szerszej publiczności, wciąż był anonimowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

skrzypek
  • skrzypek
  • 18.02.2011 22:40

polecam wywiad z Jelonkiem na stronie: http://telewizja.pomorska.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=1017%3Awywiad-z-michaem-jelonkiem&catid=36%3Akultura&Itemid=57

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla uzupełnienia - film, który doskonale oddaje atmosferę występów Jelonka: www.youtube.com/watch?v=P4NyJIaXvw4

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam z zainteresowaniem. Skrzypce to jeden z trudniejszych instrumentów do opanowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.