Michał Kwiatkowski drugi w Wyścigu Dookoła Kraju Basków. W niedzielę kolejny start

Polski kolarz zajął drugie miejsce w Wyścigu Dookoła Kraju Basków, a nie jest to pierwszy sukces Michała Kwiatkowskiego w tym sezonie. Kolejny start już w niedzielę wielkanocną.

/ Fot. By Sławek (Flickr: Kwiatkowski Michał) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsZajęcie trzeciego miejsca w pięciu z sześciu etapów wyścigu - to przepis na podium, a konkretniej drugie miejsce w wyścigu Dookoła Kraju Basków. Nie jest to skomplikowane działanie matematyczne, a świetna forma polskiego kolarza Michała Kwiatkowskiego. Kolejny start już w niedzielę, tym razem w Holandii.

Emocje związane ze sportami zimowymi muszą poczekać do następnego sezonu. Teraz czas na kibicowanie Polakom startującym w innych dyscyplinach. Warto zwrócić teraz uwagę na kolarstwo, a konkretniej na Michała Kwiatkowskiego. W zakończonym w weekend Wyścigu Dookoła Kraju Basków zajął drugie miejsce. Polak przypieczętował podium świetną jazdą na czas w sobotnim, ostatnim wyścigu. Zajął trzecie miejsce, podobnie jak w czterech innych etapach. Jedynie w czwartym etapie pojechał trochę słabiej i zajął 15. pozycję. Taka regularność mówi wyraźnie o dobrej, stabilnej formie młodego kolarza. To nie pierwszy sukces w tym sezonie. Już w lutym wygrał najtrudniejszy z czterech wyścigów składających się na Challenge Mallorca. Zwyciężył po samotnym finiszu. Nie zwalniając tempa znakomicie zaprezentował się w portugalskim Volta ao Algarve. Pojawił się dwa razy pierwszy na mecie, a także wygrał klasyfikację generalną, wyprzedzając takie sławy jak aktualnego mistrza świata Rui Costę i Alberto Contadora. Kolejny tryumf odniósł w klasyku Strade Bianche w Toskanii. Tam do końca walczył o zwycięstwo z Peterem Saganem. Kwiatkowski pokonał nie tylko jego, ale i wielu innych znakomitych kolarzy ze światowej czołówki.

Podium w Wyścigu Dookoła Kraju Basków wystarczyło, by awansować na 17. miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Na prowadzeniu umocnił się Alberto Contador – Hiszpan, któremu Kwiatkowski musiał ustąpić miejsca na podium w wyścigu Dookoła Kraju Basków. W rankingu punktowane są wyścigi rangi World Tour, dlatego nie są brane tu pod uwagę wcześniejsze zwycięstwa Polaka. Kolejna okazja do kibicowania Kwiatkowskiemu już w wielkanocną niedzielę, bo wystartuje w Amstel Gold Race. Jest to wyścig w Holandii, jeden z największych klasycznych (jednodniowych) na świecie. W ubiegłym roku Polak zajął tam czwartą pozycję.

Kwiatek" zwrócił na siebie uwagę szerszej publiczności podczas Tour de Pologne w 2012 roku, gdzie zajął drugie miejsce. Zabrakło mu pięciu sekund do zwycięstwa nad Moreno Moserem. W ubiegłorocznym Tour de France walczył o czołową dziesiątkę, ale ostatecznie uplasował się na 11. pozycji. Był to wynik godny podziwu, bo w wyścig we Francji jest nie tylko prestiżowy, ale i wymagający. Kwiatkowski urodził się 2 czerwca 1990 roku w Chełmży. Karierę kolarską rozpoczął w 2001 roku, a już w 2007 odniósł znaczący sukces, jakim było mistrzostwo Europy juniorów w szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Od 2012 roku jeździ w barwach belgijskiego Omega Pharma-Quick Step. Z tą drużyną sięgnął po mistrzostwo świata w jeździe drużynowej na czas.