Facebook Google+ Twitter

Michał Żebrowski założy własny teatr

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-28 17:29

Już co szósty z ponad 120 działających w Polsce teatrów ma prywatnych właścicieli - pisze tygodnik "Wprost". Ciągle przybywa chętnych do wejścia w teatralny biznes. Start własnego teatru przygotowuje między innymi aktor Michał Żebrowski.

Prywatne sceny utrzymują się głównie z wpływów ze sprzedaży biletów lub wpłat od sponsorów. Prym wiodą warszawskie teatry, między innymi Polonia, Praski, Capitol, Bajka, Buffo, Sabat i Wytwórnia. Walczą o 150 milionów złotych, które co roku Polacy wydają na bilety teatralne.

Jak pisze 'Wprost", to jednak nierówna walka. O te same pieniądze rywalizuje bowiem mniej więcej sto teatrów publicznych, które dodatkowo są zasilane dotacjami od samorządów w łącznej wysokości 400 milionów złotych.

Wbrew częstym twierdzeniom pieniądze podatników nie służą wcale finansowaniu działalności "misyjnej", czyli wystawianiu bardziej ambitnych, rzekomo deficytowych sztuk, lecz utrzymywaniu zbędnych etatów. Jeśli władze miast sprzedałyby wszystkie teatry, a następnie zorganizowały przetargi na wystawianie ambitnych sztuk, teatry same by się utrzymały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.