Facebook Google+ Twitter

Michał Zieliński. Portret "fińskiego Polaka"

Skandynawska prasa okrzyknęła go „fińskim Polakiem”. O sobie Michał Zieliński mówi z dumą, że nie jest łatwo spotkać człowieka, który potrafi grać w tenisa, dobrze kopać piłkę i mistrzowsko radzić sobie z fortepianem.

MICHAŁ ZIELIŃSKI, honorowy prezes Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach / Fot. Józef KomarewiczPochodzi z Wielkopolski. Rodzinnym miastem Michała Zielińskiego jest Wągrowiec. Tutaj urodził się w 1939 r. Ojciec Michała - Bronisław, przez pięćdziesiąt lat organizował w Wągrowcu życie muzyczne. Założył ognisko muzyczne, z którego powstała późniejsza Szkoła Muzyczna I stopnia.
Wągrowiec pamiętał o ojcu Michała. Siedem lat temu otrzymała właśnie imię Bronisława Zielińskiego.

Gry na fortepianie młody Michał uczył się początkowo prywatnie u profesor Janiny Zaklińskiej w Poznaniu, później w poznańskiej Średniej Szkole Muzycznej. Studiował również na Wydziale Instrumentalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie. Przez rok był pianistą popularnego w latach sześćdziesiątych minionego stulecia zespołu Niebiesko - Czarni, z którego wywodził się Czesław Niemen. Występował też z dixielendowym zespołem Tralabomba Jazz Band w "Cyrku Afanasjewa" w Sopocie i na Zaduszkach Jazzowych w Krakowie. W Finlandii znalazł się w 1964 r. jako muzyk rozrywkowy. Występował też w Szwecji oraz na fińskim promie "Finnpartner". Fińskie obywatelstwo otrzymał w 1967 r. W Helsinkach pracował jako nauczyciel gry na fortepianie, a od 1973 r. do czasu przejścia na emeryturę był wykładowcą gry na fortepianie w Helsingin Konservatorio w Helsinkach.

Wychował wielu fińskich muzyków. Jego uczeń - Timo Koskinen był laureatem konkursów pianistycznych w Finlandii oraz uczestnikiem XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, zaś Satu Paavola została dwa lata temu laureatką Międzynarodowego Konkursu w Jyväskylä.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Michał, Michał, Michał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.