Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27504 miejsce

Micronation, czyli państwo to ja

Kto z nas nie narzeka na rząd czy polityków? Są jednak na świecie tacy, którzy ze swoim niezadowoleniem poszli o krok dalej. Postanowili stworzyć własne państwa, w których ustanowili swoje prawa. Mowa o zjawisku określanym jako Micronation.

Taki napis wita wszystkich, którzy wjeżdżają do Seborgii / Fot. Davide Papalini, CC, (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seborga-cartellonistica_del_principato1.jpg)Państwo to trwała wspólnota ludzi zamieszkujących określone terytorium oraz poddana władzy zwierzchniej. Musi posiadać takie cechy jak społeczny charakter, władza państwowa, terytorium czy suwerenność - taka definicję możemy spotkać w niejednym podręczniku do WOS-u. Do powyższych kryteriów z całą pewnością możemy przyporządkować 193. niepodległe kraje, które należą do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Mało kto z nas jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją na świecie twory państwowe, które trudno zaliczyć do jakiejkolwiek kategorii. Eksperci stosunków międzynarodowych nie zajmują się ich tematyką zbyt poważnie, traktując je raczej z przymrożeniem oka. Czym zatem są Micronation (w tym przypadku używa się zapożyczenia z języka angielskiego, by nie mylić z pojęciem "Mikronacja" używanego by określić wirtualne państwa, które dość prężnie działają w polskim internecie)?

O prawdziwych piratach, którzy chcieli kupić wyspę

Jak podpowiada nam praźródło wszelkiej wiedzy pod nazwą Wikipedia, są to podmioty, które uważają się za niezależne państwa lecz nie są uznawane przez żadne rządy czy organizacje międzynarodowe na świecie. Jednak co najistotniejsze - Micronation często istnieją tylko na papierze czy w umysłach ich twórców. W przeciwieństwie do np. Cypru Północnego czy Somalilandu (de facto kontrolujących w pełni swoje terytoria ale nie uznanych na świecie za niepodległe państwa), Micronation nie przejawiają skłonności separatystycznych - są raczej ekscentrycznym "wybrykiem natury" na politycznej mapie świata.

Aby dobrze poznać, o co w tym wszystkim chodzi, warto przyjrzeć się procesowi powstania przykładowego "wirtualnego państwa". Za wzór będzie nam służyć Key West na południu Florydy, gdzie prawie 29 lat temu powstała Republika Muszli (Conch Republic).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

michał szydłowski
  • michał szydłowski
  • 08.05.2011 18:27

W województwie podlaskim, niedaleko Białegostoku istnieje tzw. micronation. nazywa się królestwo geniusz i działa już ponad rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas istnieje coś podobnego pod Łodzią... http://www.tvn24.pl/0,1655104,0,1,pod-lodzia-istnieje-polania-_-antysemickie-panstwo,wiadomosc.html
;)

.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.