Facebook Google+ Twitter

Microsoft i Nokia - małżeństwo z rozsądku?

Po ogłoszeniu strategicznego partnerstwa między Microsoftem a Nokią w świecie technologii zawrzało, a wiele osób zastanawiało się, kiedy Microsoft ogłosi przejęcie Nokii.

Nokia Lumia 800. Pierwszy telefon Nokii z Windows Phone. / Fot. Kiwi Flickr/CC 2.0 uznanie autorstwaW dniu samego ogłoszenia partnerstwa, kiedy to zdjęcie uśmiechniętego Steve’a Ballmera oraz Stevena Elopa obiegło świat, akcje Nokii poszły w dół, a sama wiadomość nie za bardzo zadowoliła wiernych klientów koncernu, którzy natychmiast nazwali Elopa „koniem trojańskim”.

Reakcji było wiele, chodź przeważały te bardzo krytyczne. Tym bardziej, że Elop, który jest dyrektorem generalnym Nokii, był wcześniej zatrudniony w Microsoft. Wszyscy doskonale wiedzieli, że firma ma wielkie kłopoty finansowe. Nokia zwalniała kolejnych pracowników, zamykała fabryki, a udział w rynku kurczył się coraz bardziej. Bardzo wolna reakcja firmy na szybko zmieniający się rynek, to główna przyczyna kłopotów. Nokia, która miała olbrzymią bazę klientów, którym zawsze oferowała coś lepszego, kompletnie nie była przygotowana na zmiany na rynku. Najpierw zupełnie przespała czasy telefonów z tzw. klapką, które pomogły podźwignąć się Motoroli, a później Apple, który zaoferował coś, czego nie mieli inni. Mały, kieszonkowy superkomputer zamiast nudnej słuchawki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

A ja stawiam na to drugie. Koń Trojański. To samo zresztą myśli Paul Thurrott i MJ Foley. Mówili o tym niedawno (niby żartem) w jednym z podcastów. Nie pamiętam teraz w którym ale znajdę i wrzuce link później. Teraz oglądam WPC 2012. Ballmer szaleje na scenie, dosłownie ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są dwie możliwości: albo Elop wykonuje plan Microsoftu mający na celu przejęcie Nokii za bezcen, albo jest słabym managerem. Stawiam na to drugie, choć nie wyklucza to pierwszego wariantu. Nokia powoli została zepchnięta do poziomu producenta hardware. Koncern powoli traci wszelkie atuty. Sprzedaż Lumii jest poniżej oczekiwań, co gorsze topowa Lumia 900 otrzyma tylko WP 7,8. Żaden koncern działający w tym segmencie nie popełnił aż tylu błędów, co Nokia w ostatnich 2 latach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak na marginesie, wg Gartnera, Windows Mobile miał 62.1% udziału w rynku urzadzeń mobilnych. Źródło: http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=506328

Komentarz został ukrytyrozwiń

A teraz, jak właśnie widzimy, MeeGo powstaje zza grobu!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 09.07.2012 14:52

Partnerstwo z Microsoftem było co najwyżej strzałem w stopę, a nie 'dobrą decyzją'. W imię sympatii Elop wyrzucił do kosza świetny system (MeeGo), wyprzedzający możliwościami wszystkie inne platformy komórkowe, nawet te które sa obecnie.

Also: Microsoft nigdy nie dominował na rynku mobilnym, a Windows Mobile to śmiech. Przed czasami iOS i Androida dominował Symbian.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raczej małżeństwo z braku rozsądku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.