Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28368 miejsce

Mieć farta, czyli historia jednej fotografii

Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571 – zm. 18 lipca 1610), włoski malarz działający w latach 1593-1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii.

Madonna z pielgrzymem, Caravaggio / Fot. J.KowalczykZachęcona wskazówkami mojej podopiecznej, skierowałam pewnej niedzieli kroki do kościoła San Agostino, gdzie, jak mi powiedziano, powinnam obejrzeć na własne oczy jedno z dzieł Caravaggia*.

Obraz według mojej „padrony” nosił nazwę „Madonna con pellegrini” ale, według znalezionych teraz źródeł jest to ‘”Matka Boska Loretańska”. Namalowany został w latach 1604-1605. Jak podaje cytowane tu źródło „Obraz wywołał poruszenie, ze względu na umieszczenie na nim ludzi prostych i biednych. Wychwalanie pobożności ludzi ubogich i przeciwstawienie ich dworowi i elicie. To ostatni taki obraz w duchu odrodzenia katolickiego i ostatni tak optymistyczny obraz Caravaggia".** Szczególne oburzenie wywołało ponoć wyeksponowanie na pierwszym planie (prawy dolny róg obrazu), namalowanych niezwykle precyzyjnie brudnych stóp pastucha klęczącego przed Madonną.

Obejrzałam obraz z zainteresowaniem usiłując dojrzeć szczegóły, niestety pancerna szyba chroniąca obraz i odblaski światła uniemożliwiały zrobienie zdjęcia. Kilka tygodni później wstąpiłam do San Agostino raz jeszcze i… to się nazywa mieć fart! Gablota była otwarta, pod gablotą rusztowania, a na rusztowaniach krzątali się przy obrazie ludzie w białych kitlach. Obraz poddawany był właśnie okresowej konserwacji.
Madonna z pielgrzymem, Caravaggio, konserwacja obrazu / Fot. J.Kowalczyk
Grupa niemieckich turystów z udzielającą objaśnień przewodniczką uniemożliwiała dostęp do obrazu. Nie sposób było podejść bliżej. Wobec tego podniosłam aparat ponad głowami ludzi tłoczących się przy samych rusztowaniach i wykonałam kilka zdjęć „w ciemno”. Co wyszło? Prezentuję tutaj zarówno dzieło Caravaggia jak też historyczny moment konserwacji słynnego obrazu.

*Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571 – zm. 18 lipca 1610), włoski malarz działający w latach 1593-1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Powszechnie uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego. Caravaggio

**Matka Boska Loretańska (1604-5)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

otoż milan dokładnie zrozumiał "gdzie jest pies pogrzebany" - czyli ideę fotografii, ktorych powstanie wiąże się z jakąś przygodą, niezwykłym zdarzeniem czy zaskakujacą sytuacją. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

xyz1
Przeczytaj sobie inne artykuły z tego cyklu, a przekonasz się, że ten akurat wiąże się z jakąś historią i w porównaniu do innych na pewno jest o wiele ciekawszy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.onet.pl/1,15,11,4412453,13274132,867908,0,forum.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

xyz1 - otoż clou całej sprawy jest to, że trafiłam na moment otwarcia gabloty. Konserwacja takich dzieł sztuki ma miejsce raz na kilka lat.
Pstrykać nad glowami można, ale przez grubą szybę niestety, nie.

Co do "homo" - byl nim autor obrazu, czyli Caravaggio. Od Ciebie nikt nie wymaga deklaracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W porównaniu do innych ciekawie ( + )

Jest o homo...ale nie dociera. Do niektórych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cykl opowieści "Historia jednego zdjęcia" Odpowiedzi: 21 - forum wiad.24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co ma na celu ten artykuł?
Szymon spłacasz długi Jadwidze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wy naprawdę nie potraficie koegzystować w pokoju? Dajcie spokój Jadwidze, która w swoim ateiźmie więcej ma z chrześcijanki, niż wy w swoim zapalczywym tonie obrońców wiary.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedstawicielka Armii Zbawienia rewidowała mnie przed wejsciem, czy bomby nie wnoszę.

Odpuść kobieto, bo się poprostu osmieszasz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.