Facebook Google+ Twitter

Miechowicki platan wśród "Drzew Sobieskiego"

"Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom", pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja konkursowa poświęcona 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

Miechowicki platan w parku obok ruin pałacu / Fot. Piotr A. JeleńOrganizatorom konkursu, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, za cel przyświecało odnalezienie drzew sadzonych przez mieszkańców Polski w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu, po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Wśród drzew znalazł się platan z bytomskiej dzielnicy Miechowice.

"Pomnik Przyrody im. Jana III Sobieskiego"

Platan klonolistny, który rośnie w Parku Ludowym w Miechowicach obok ruin pałacu Thiele-Vincklerów, stanowi nie tylko atrakcję niegdyś wspaniałego parku, ale także, odzwierciedla walory kulturowo-przyrodnicze i historyczne. I to właśnie historia drzewa zainspirowała przyrodnika, bytomianina Krzysztofa Sokoła do poszukiwań informacji, dokumentów, przekazów związanych z nadaniem nazwy drzewu i jego historii. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasze Miechowice, rozpoczął poszukiwania i gromadzenie informacji oraz wskazówek o miechowickim platanie. Nie ulega wątpliwościom, że drzewo jest imponujących rozmiarów, które mierzy w obwodzie około 580 cm, a jego wiek szacowany jest na 250 lat.

Kryteria konkursowe wcale nie były łatwe. Chcąc zgłosić drzewo do akcji, należało przesłać do organizatorów fotografie, opis Pomnik przyrody o obwodzie pnia 580 cm / Fot. Piotr A. Jeleńlokalizacji drzewa, współrzędne, pod którymi można drzewo odnaleźć na geomapie, i co okazało się najtrudniejsze, uzasadnienie z opisem lub legendą, jak również wskazanie źródeł w literaturze.
Wspólnymi siłami udało się ustalić jedynie, iż miechowicki platan klonolistny został ustanowiony pomnikiem przyrody Decyzją nr 312 znak: RL-op-831/32/73 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 01.12.1973 roku. Nie udało się ustalić, kto i kiedy nadał platanowi imię króla Jana III Sobieskiego.
Można tylko domniemać, że nadanie drzewu królewskiego imienia, wiąże się z przejazdem Jana III Sobieskiego przez Bytom w drodze na Wiedeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.