Facebook Google+ Twitter

Miedwiediew gratuluje Janukowyczowi sukcesu w wyborach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-09 16:22

Prezydent Rosji pogratulował Wiktorowi Janukowyczowi "sukcesu w wyborach na prezydenta Ukrainy". Dmitrij Miedwiediew złożył też ukraińskiemu politykowi gratulacje z powodu "kampanii wyborczej, która otrzymała wysoką ocenę obserwatorów międzynarodowych".

Służba pasowa Kremla poinformowała, że prezydent Rosji złożył gratulacje Wiktorowi Janukowyczowi w trakcie rozmowy telefonicznej. Nie podano, z czyjej inicjatywa odbyła się ta rozmowa. Wcześniej szef rosyjskiej Dumy Państwowej - Borys Gryzłow przestrzegł, że z gratulacjami dobrze byłoby zaczekać do czasu inauguracji nowego prezydenta Ukrainy.

Rosyjskie media zwracają uwagę, że sytuacja po wyborach na Ukrainie nie jest do końca jasna. Premier Julia Tymoszenko nie uznała swojej porażki wyborczej i nie wykluczyła trzeciej tury głosowania. Jej Blok zamierza złożyć pozwy do ukraińskich sądów w związku z przebiegiem II tury wyborów i domagać się ponownego przeliczenia głosów. Pozwy mają dotyczyć wyników głosowania w konkretnych komisjach wyborczych.

Zdaniem Bloku Julii Tymoszenko naruszenia miały masowy charakter - zbyt dużo osób głosowało w domu, na listach wyborczych znalazły się też martwe dusze, które oddały głos.

Rosjanie mają w pamięci 2004 rok, gdy ówczesny prezydent Władimir Putin zbyt szybko pogratulował Wiktorowi Janukowyczowi zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wtedy Ukraińcy masowo protestowali przeciwko fałszerstwom wyborczym, co doprowadziło do powtórzenia głosowania i w efekcie prezydentem Ukrainy został nie Wiktor Janukowycz, ale przywódca pomarańczowej rewolucji Wiktor Juszczenko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.