Facebook Google+ Twitter

Miedwiediew grozi rozmieszczeniem rakiet w obwodzie kaliningradzkim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-05 13:01

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wygłosił pierwsze orędzie przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu. Jako najważniejszy problem tego roku uznał konflikt z Gruzją, zapowiedział także rozmieszczenie systemu rakietowego w obwodzie kaliningradzkim.

Na początku orędzia Miedwiediew podjął temat Gruzji. Konflikt z tym krajem nazwał awanturą wywołaną przez gruzińskie władze i dodał, że NATO wykorzystało tę sytuację do wzmocnienia swoich pozycji przy rosyjskich granicach i w rejonie Morza Czarnego. Zapowiedział, że Rosja podejmie odpowiednie przeciwdziałania i nie zmieni polityki w stosunku do Kaukazu.

O wywołanie światowego kryzysu finansowego Miedwiediew oskarżył Stany Zjednoczone. Podkreślił, że to właśnie tam rozpoczęła się recesja. Chce jednak z innymi krajami współpracować w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu.

Prezydent powiedział, że głównym celem jego polityki wewnętrznej jest wzmocnienie instytucji demokratycznych tak, aby obywatele mieli większy wpływ na sprawy kraju. Zauważył przy tym, że struktury państwowe ciągle odgrywają decydującą rolę w Rosji, co prowadzi do negatywnych następstw, takich jak korupcja.

Miedwiediew zaproponował wydłużenie kadencji prezydenta Rosji z czterech do sześciu lat. Z kolei kadencja parlamentu miałaby być dłuższa o rok i trwać pięć lat. Opowiedział się też za zmianą ordynacji wyborczej, dzięki której partie, które nie przekroczą progu wyborczego, będą mieć reprezentację w parlamencie.

Miedwiediew ogłosił także oficjalnie, jak Rosja zareaguje na amerykańskie plany budowy w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej. Odpowiedzią Rosji będzie rozlokowanie trzech regimentów systemu rakietowego Iskander w obwodzie kaliningradzkim. Obiekty tarczy mają być także zagłuszane i neutralizowane przy pomocy rosyjskich okrętów. Dodatkową ochroną Rosji ma być także zachowanie dyżuru bojowego trzech pułków rakietowych stacjonujących w Kozielsku w obwodzie kałuskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.