Facebook Google+ Twitter

Miedwiediew i Sarkozy ogłosili 6 zasad uregulowania konfliktu w Osetii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-12 17:56

Prezydenci Rosji i Francji po kilkugodzinnych rozmowach w Moskwie ogłosili 6 zasad uregulowania konfliktu wokół Osetii Południowej. Dmitrij Miedwiediew i Nicolas Sarkozy wezwali zainteresowane strony do ich podpisania. Podstawami porozumienia ma być deklaracja o nieuciekaniu się do użycia siły.

Strony konfliktu mają ostatecznie zakończyć działania wojenne i otwierzyć dostęp do pomocy humanitarnej. Prezydenci podkreślili też konieczność powrotu sił zbrojnych Gruzji i Rosji na pozycje sprzed wojny. Dmitrij Miedwiediew i Nicolas Sarkozy powiedzieli też o potrzebie międzynarodowych rozmów dotyczacych sprawy przyszłego statusu Osetii Południowej i Abchazji.

Miedwiediew zapowiedział, że rosyjscy żołnierze z tak zwanych sił pokojowych będą nadal wypełniać swe funkcje w Osetii Południowej i Abchazji, gdyż są „zasadniczym czynnikiem zapewnienia bezpieczeństwa na Kaukazie". Rosyjski przywódca zaznaczył, że Rosja nie miała żadnej innej możliwości rozwiązania konfliktu wokół Osetii Południowej niż ta, którą zastosowała. Prezydent Rosji podkreślił, że tylko narody Osetii Południowej i Abchazji mają prawo dać odpowiedź, czy chcą żyć w składzie Gruzji.

Nicolas Sarkozy poinformował, że przed spotkaniem z Miedwiediewem rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która w pełni podziela jego pogląd w sprawie Osetii Południowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.