Facebook Google+ Twitter

Miedwiediew komentuje szpiegowski skandal z udziałem USA

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew nie widzi niczego niezwykłego w tym, że Ameryka szpieguje w skali totalnej. Nie będzie też zaskoczony żadnym scenariuszem dalszych wydarzeń.

Premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew. licencja: CC3.0 / Fot. pravda.bloxRosyjski premier, Dmitrij Miedwiediew wyraził swoje zdanie na temat globalnego szpiegostwa Stanów Zjednoczonych. W wywiadzie dla agencji Reuters zaznaczył: To nie jest miłe, kiedy jesteś szpiegowany... tak też przywódcy państw są rozgniewani. Rozumiem ich.

Stany Zjednoczone poróżniły się ze swoimi sojusznikami, którzy odczuli nieprzyjemność za sprawą obecności intruzów. Takie działania pozostawiają po sobie brzemię podejrzeń jakich w żadnym wypadku nie można było się spodziewać. Zaniepokojenie wyraziły zarówno Francja i Hiszpania, jak też Wielka Brytania i Niemcy. W tym ostatnim przypadku zawrzało szczególnie. Podsłuch jaki miał towarzyszyć kanclerz Angeli Merkel był ponoć aktywny od lat; więcej na ten temat: W24 - "Der Spiegel" ostrzega przed szpiegostwem amerykańskich ambasad

Podsłuchy to nic niezwykłego. Można założyć, że nie robiono tego w sposób absolutnie cyniczny - Miedwiediew nie poddaje się emocjom. Zresztą Rosja nie poniosła ostatnio żadnej większej szkody, a tym bardziej spektakularnej klęski z przyczyn powodowanych przez obce służby wywiadu i kontrwywiadu.

Jądro skandalu z podsłuchami zawiązało się dzięki Edwardowi Snowdenowi. Były pracownik amerykańskiej NSA (National Security Agency - Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) poinformował media o działaniach swojej firmy wobec przywódców państw. Sam monitoring rozmów telefonicznych dotyczył 35 bardzo ważnych osobistości. Snowden okazał się być niebywale potrzebny, a więc nie dziwi roczny azyl polityczny jakiego udzielono mu w Rosji. Przebywa tam od sierpnia.

Czy sytuacja może ulec wyciszeniu? Myślę, że to jest możliwe. Jednak, szczerze mówiąc, żadne gwarancje tutaj nie pomogą. Co można powiedzieć w takiej sytuacji? "Przepraszamy, już więcej tego nie zrobimy" lub "Nie będziemy probowali was podsłuchiwać"? Nikt w to nie uwierzy - zarysowywał analizę Miedwiediew.

Oczywiście, przygarnięcie Snowdena przez Rosjan nie pozostało bez krytycznych uwag ze strony Stanów Zjednoczonych. Jednakże głosy oburzenia często były odezwami niemocy i wstydu. Amerykanie zdali się być wręcz przytłoczeni rejteradą byłego pracownika NSA i tym co z tego wynika.

Miedwiediew prognozuje, że w najbliższej przyszłości nastąpi stopniowy spadek zaufania dla Stanów Zjednoczonych. Powątpiewa też w swoje pełne bezpieczeństwo: Krążą pogłoski, że mój telefon również próbowano podsłuchiwać, gdy uczestniczyłem w szczytach podczas swojej prezydentury, co przytoczył "Głos Rosji".

źródła: Reuters
Głos Rosji

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Lelum polelum...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, tonacja zza wschodniej granicy jest obrazkowa. To znaczy, obrazowa. Dźwięczna w niższych rejestrach i mogąca powodować pewne łopotanie serca, czy jak to się tam nazywa. Musiałbym hejtować, aby iść łeb w łeb z urrapatriotą na swojej miedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agencja prasowa Reutera - źródło, za którym cytuje Głos Rosji w swoim światowmy serwisie anglojęzycznym, podaje nieco mniej szczegółów, ale ton jest ten sam:

http://www.reuters.com/article/2013/11/01/us-russia-medvedev-spying-idUSBRE9A007Z20131101

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kolego! Wolno Panu pisać co Pan chce, ale pod warunkiem. że bez przekłamań. Ocena Miedwiediewa całej tej sprawy jest jednoznacznie krytyczna wobec Jankesów i pełna oburzenia:

http://voiceofrussia.com/news/2013_11_01/NSA-methods-of-phone-tapping-absolutely-cynical-Medvedev-2048/

Chyba, że ma Pan pełny tekst tego wywiadu, z którego wynika co innego. W takim wypadku uprzejmie proszą o link.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.