Facebook Google+ Twitter

Miedwiediew z wizytą w Serbii

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-20 17:51

Dzisiaj wizytę w Serbii rozpoczął rosyjski prezydent Dimitrij Miedwiediew. Wydarzenie to ma szczególny charakter ze względu na to, że jest to pierwsza wizyta rosyjskiej głowy państwa od uzyskania przez Serbię pełnej suwerenności.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Boris_Tadic_and_Dmitry_Medvedev.jpg / Fot. Wikimedia CommonsW dniu dzisiejszym w godzinach przedpołudniowych samolot z rosyjskim prezydentem oraz delegacją wylądował na belgradzkim lotnisku. Dimitrij Miedwiediew jako pierwszy rosyjski prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Serbii, od momentu uzyskania przez ten kraj pełnej suwerenności (2006 rok, przyp. aut.). Na płycie lotniska przywitali go wszyscy najważniejsi politycy serbscy, z prezydentem Tadiciem na czele. Oficjalnym celem wizyty są obchody 65. rocznicy oswobodzenia Belgradu z rąk faszystów. Dodatkowo rosyjska delegacja (w której znajduje się m.in. szef dyplomacji Sergiej Ławrow), podpisała ze stroną serbską szereg umów regulujących wzajemne stosunki, głównie gospodarcze.

Serbski prezydent Boris Tadić nie krył zadowolenia z wizyty rosyjskiej głowy państwa. Jak podkreślili obaj przywódcy, jest to historyczne wydarzenie, które podnosi obustronne relacje na jeszcze wyższy poziom. W swoim przemówieniu, Tadić podziękował Rosji za nieustające wsparcie w kwestii suwerenności Serbii, a także jej europejskich aspiracji. Przyznał, że jego rząd nie zamierza zmieniać swojej polityki wobec Kosowa, "czekając w pokoju na decyzję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze". Serbski prezydent dodał również, ze Belgrad jest skłonny do rozmów z kosowskimi Albańczykami, jednak nigdy nie uzna ich państwa.

Również Dimitrij Miedwiediew wyraził wielkie zadowolenie z wizyty oraz możliwości uczestniczenia w 65. rocznicy wyzwolenia serbskiej stolicy. "Niezależnie kto stoi na czele naszych państw, ten dzień nas połączył". powiedział rosyjski prezydent. Miedwiediew potwierdził poparcie dla Serbii, zarówno w kwestii kosowskiej, jak i unijnej, podkreślając, że stosunki między obydwoma krajami są na coraz lepszym poziomie.

Po uroczystej defiladzie obie strony przystąpiły do bezpośrednich rozmów, których efektem było podpisanie sześciu umów o charakterze międzynarodowym. Do najważniejszych należy bez wątpienia porozumienie między dyrektorami rosyjskiego Gazpromu oraz serbskiego Srbijagasu w sprawie gazociągu South Stream oraz utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa gazowego - Banatski Dvor. Strona serbska oczekuje również podpisania specjalnej umowy między prezydentami, dotyczącej rosyjskiej pożyczki dla Serbii w wysokości miliarda euro.

Znaczenie bliskich kontaktów z Rosją podkreślił także serbski szef dyplomacji Vuk Jeremić. Jak stwierdził, Serbia jest jedynym z bałkańskich krajów kandydujących do UE, które mogą liczyć na pomoc Rosji.

Bezpieczeństwa podczas wizyty rosyjskiej głowy państwa w Belgradzie strzeże około sześciu tysięcy policjantów oraz pracowników służb bezpieczeństwa. Po południu planowane było spotkanie Dimitrija Miedwiediewa z serbskimi parlamentarzystami oraz weteranami II wojny światowej.

Źródła: http://www.rts.rs/
http://www.b92.net/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.