Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14806 miejsce

"Między Bytomiem a Opolem". Wspominki Piotra Obrączki

W środę, 22. października w Biurze Promocji Bytomia swoją kolejną książkę zaprezentował profesor Piotr Obrączka. "Między Bytomiem a Opolem. Szkice i wspomnienia", to reminiscencje zawodowo-osobiste autora związane z Bytomiem i Opolem.

Okładka książki u góry prezentująca bytomski plac Akademicki, na dole zaś, opolski Uniwersytet z którym Piotr Obrączka związał się zawodowo na pół wieku. / Fot. Piotr JeleńProfesor zw. dr hab. Piotr Obrączka urodził się 24 września 1941 roku w Bytomiu, w którym mieszka do chwili obecnej. Edukację szkolną zdobywał w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w rodzinnym mieście, w którym też zdał egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia, popularnie zwanym "u Huka". Przez pół wieku swoje zawodowe życie związał z Uniwersytetem Opolskim (wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna), jako student filologi polskiej, a następnie poprzez wszystkie szczeble stanowisk naukowych. W tejże uczelni - jeszcze w WSP - uzyskał doktorat na Wydziale Filologiczno-Historycznym w 1970 roku, a w trzynaście lat później habilitował się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Ciekawostką tamtego okresu, którą przytoczył Piotr Obrączka jest fakt, iż habilitacje sygnowane wówczas przezPiotra Obrączkę wraz z przybyłymi uczestnikami autorskiego spotkania powitał, pełniący rolę gospodarza Biura Promocji Bytomia, Paweł Słota. / Fot. Piotr Jeleń uczelnię, jako patrona podawały Bolesława Bieruta, co było już reliktem przeszłości. W latach 1989 - 1991 w Instytucie Kształcenia Tłumaczy Uniwersytetu Wiedeńskiego był lektorem języka polskiego i kultury polskiej. Spod profesorskiej reki "wyszło" 150 magistrów i pięciu doktorów. Głównym kierunkiem pracy zawodowej była literatura Młodej Polski ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Jana Augusta Kisielewskiego, Zygmunta Kisielewskiego oraz stosunków literackich polsko-niemieckich.
Jak sam autor podkreśla, nieskrywaną satysfakcję sprawiło mu, iż mógł być promotorem doktoratu honoris causa Adama Hanuszkiewicza.
Profesor Piotr Obrączka jest autorem ponad dwustu publikacji, w tym kilkunastu książek.

Jak sam autor podkreśla, nieskrywaną satysfakcję sprawiło mu, iż mógł być promotorem doktoratu honoris causa Adama Hanuszkiewicza. / Fot. Piotr JeleńKsiążkę "Między Bytomiem a Opolem. Szkice i wspomnienia" autor dedykuje profesorowi Władysławowi Studenckiemu, i jak podkreśla we wstępie:
"Jest mi szczególnie bliski: byłem jego studentem, pisałem pod jego kierunkiem pracę magisterską i doktorską, byłem jego długoletnim współpracownikiem w opolskiej uczelni. Jemu przeto dedykuję tę książkę - w dowód wdzięcznej pamięci."

"Między Bytomiem a Opolem..." to zbiór tekstów związanych z oboma miastami, z tym rodzinnym Bytomiem i z tym związanym pracą zawodową - Opolem. Z trzech części składających się na publikację pierwsza poświęcona jest rodzinnemu miastu i jest to w pewnym sensie kontynuacją poprzedniej książki "Bytomskie tematy".
Poznajemy tutaj postacie szczególnie związane z Bytomiem, a niejednokrotnie zapomniane. Mowa tutaj o najsławniejszym bytomianinie - rozbarczaninie, księdzu Grzegorzu Gerwazym Gorczyckim, kompozytorze związanym przez czterdzieści lat z królewskim Krakowem. Tam też zmarł 30 kwietnia 1734 roku i został pochowany w kościele pw. Bożego Miłosierdzia na Smoleńsku. W katedrze wawelskiej zaś został uczczony marmurową tablicą z łacińska sentencją "Gemma Sacerdotum", klejnot, perła kapłaństwa.
Dzisiaj sala koncertowa Bytomskiego Muzeum Górnośląskiego nosi imię księdza-kompozytora, a w rozbarskiej parafii św. Jacka swoje podwoje otwarło Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.