Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Między Bytomiem a Opolem". Wspominki Piotra Obrączki

Redakcja
Okładka książki u góry prezentująca bytomski plac Akademicki, na dole zaś, opolski Uniwersytet z którym Piotr Obrączka związał się zawodowo na pół wieku.
Okładka książki u góry prezentująca bytomski plac Akademicki, na dole zaś, opolski Uniwersytet z którym Piotr Obrączka związał się zawodowo na pół wieku.
W środę, 22. października w Biurze Promocji Bytomia swoją kolejną książkę zaprezentował profesor Piotr Obrączka. "Między Bytomiem a Opolem. Szkice i wspomnienia", to reminiscencje zawodowo-osobiste autora związane z Bytomiem i Opolem.

Profesor zw. dr hab. Piotr Obrączka urodził się 24 września 1941 roku w Bytomiu, w którym mieszka do chwili obecnej. Edukację szkolną zdobywał w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w rodzinnym mieście, w którym też zdał egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia, popularnie zwanym "u Huka". Przez pół wieku swoje zawodowe życie związał z Uniwersytetem Opolskim (wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna), jako student filologi polskiej, a następnie poprzez wszystkie szczeble stanowisk naukowych. W tejże uczelni - jeszcze w WSP - uzyskał doktorat na Wydziale Filologiczno-Historycznym w 1970 roku, a w trzynaście lat później habilitował się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Ciekawostką tamtego okresu, którą przytoczył Piotr Obrączka jest fakt, iż habilitacje sygnowane wówczas przez uczelnię, jako patrona podawały Bolesława Bieruta, co było już reliktem przeszłości. W latach 1989 - 1991 w Instytucie Kształcenia Tłumaczy Uniwersytetu Wiedeńskiego był lektorem języka polskiego i kultury polskiej. Spod profesorskiej reki "wyszło" 150 magistrów i pięciu doktorów. Głównym kierunkiem pracy zawodowej była literatura Młodej Polski ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Jana Augusta Kisielewskiego, Zygmunta Kisielewskiego oraz stosunków literackich polsko-niemieckich.
Jak sam autor podkreśla, nieskrywaną satysfakcję sprawiło mu, iż mógł być promotorem doktoratu honoris causa Adama Hanuszkiewicza.
Profesor Piotr Obrączka jest autorem ponad dwustu publikacji, w tym kilkunastu książek.

Książkę "Między Bytomiem a Opolem. Szkice i wspomnienia" autor dedykuje profesorowi Władysławowi Studenckiemu, i jak podkreśla we wstępie:
"Jest mi szczególnie bliski: byłem jego studentem, pisałem pod jego kierunkiem pracę magisterską i doktorską, byłem jego długoletnim współpracownikiem w opolskiej uczelni. Jemu przeto dedykuję tę książkę - w dowód wdzięcznej pamięci."

"Między Bytomiem a Opolem..." to zbiór tekstów związanych z oboma miastami, z tym rodzinnym Bytomiem i z tym związanym pracą zawodową - Opolem. Z trzech części składających się na publikację pierwsza poświęcona jest rodzinnemu miastu i jest to w pewnym sensie kontynuacją poprzedniej książki "Bytomskie tematy".
Poznajemy tutaj postacie szczególnie związane z Bytomiem, a niejednokrotnie zapomniane. Mowa tutaj o najsławniejszym bytomianinie - rozbarczaninie, księdzu Grzegorzu Gerwazym Gorczyckim, kompozytorze związanym przez czterdzieści lat z królewskim Krakowem. Tam też zmarł 30 kwietnia 1734 roku i został pochowany w kościele pw. Bożego Miłosierdzia na Smoleńsku. W katedrze wawelskiej zaś został uczczony marmurową tablicą z łacińska sentencją "Gemma Sacerdotum", klejnot, perła kapłaństwa.
Dzisiaj sala koncertowa Bytomskiego Muzeum Górnośląskiego nosi imię księdza-kompozytora, a w rozbarskiej parafii św. Jacka swoje podwoje otwarło Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Georg Brüning to kolejna z postaci o bogatych zasługach dla Bytomia. Przez trzydzieści sześć lat od 1883 do 1919 roku pełnił funkcję burmistrza miasta, od 1892 roku - nadburmistrza. Piotr Obrączka cytując tygodnik Życie Bytomskie przypomina, że za jego rządów Bytom "przeżywał okres najszybszego rozwoju i największej prosperity w swej historii", stając się prawdziwie europejskim miastem.

Ma też Bytom "swojego" Straussa, Paula Krausa urodzonego 18 lipca 1870 roku, co prawda w Mikulczycach, obecnej dzielnicy Zabrza, ale od 1907 roku związanego z Bytomiem. Muzycznie wykształcony w Akademickim Instytucie Muzyki Kościelnej w Berlinie jest kompozytorem ponad 260 dzieł w tym czterdziestu walców, także na orkiestrę - Beuthener Stadtparkklänge, Dźwięki bytomskiego parku miejskiego.

W wywiadzie poświęconym książce, a udzielonym Katarzynie Mołdawie dla Rynku 7, wielkim szacunkiem profesor darzy ludzi mających na względzie wdzięczność. Sam, jak przyznaje miał szczęście do ludzi, którzy mu pomagali, przede wszystkim zaś do matki, starszej siostry z mężem i do brata. W sferze zawodowej wiele wdzięczności spotkało autora ze strony prof. Władysława Studenckiego z Katedry Literatury Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, prof. Stanisława Kochmana byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, prof. Norberta Honszy z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Krzysztofa Kuczyńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, jak również ks. prof. Wacława Schenka, proboszcza bytomskiego kościoła Mariackiego, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W książce poruszającej bytomską tematykę znajdziemy tekst poświęcony trzem wielkim konduktom pogrzebowym, jakich przemarsz miał miejsce w minionym stuleciu. Mowa tu o zasłużonym dla miasta budowniczym kościoła św. Barbary, księdzu Józefie Niestroju, nadburmistrzu Georgu Brüningu oraz księdzu profesorze Wacławie Schenku.
Poznajemy w tej części kulisy powstania i działalności bytomskiego Klubu Literackiego, jak również Uniwersytetu Powszechnego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.
Nie mogło w pozycji Piotra Obrączki zabraknąć miejsca dla twórców literackich, m.in. Marcina Hałasia, który zdaniem recenzenta Krzysztofa Karwata dowodzi, że poeta potrafi wydobyć liryczne nastroje nawet "z miejsc [Bytomia - przyp. red.], które bynajmniej liryczne nie są, a w każdym razie dzisiaj na takie nie wyglądają".
W części drugiej, "Tematy opolskie" pisarz kreśli sylwetkę i twórczość literacką Zygmunta Jana Kisielewskiego, młodszego brata Jana Augusta Kisielewskiego. Pisarza, żołnierza Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, w okresie I wojny światowej ściśle współpracującego z czasopismami Piast, Ilustrowany Kurier Codzienny, Sprawa Polska, Głos, Głos Rzeszowski.
W "Krwawych drogach" Zygmunt Jan relacjonuje swoje przeżycia z lat 1914 – 1916. Z kolei uzyskanie przez Polskę niepodległości przedstawia Kisielewski w książkach "Listopad 1918 roku w Warszawie" oraz "Dni Listopadowe".
Znajdzie także czytelnik korespondencję, jaką Piotr Obrączka prowadził ze Stefanem Kisielewskim, Kisielem, a dotyczącą m.in. życia i twórczości Jana Augusta Kisielewskiego, stryja Stefana.
Jest też w książce zamieszczona laudacja profesora, jaką wygłosił 9 marca 2001 roku profesor Obrączka na Uniwersytecie Opolskim z okazji nadania tytułu doktora honoris causa Adamowi Hanuszkiewiczowi.

Wspomnieniami kończy autor swoją książkę, wspomnieniami lat szkolnych, tych z bytomskiej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika, jak również z drogi do egzaminu dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia, popularnym Liceum Huka.
Kończą pozycję lata studiów i pracy na Uniwersytecie Opolskim wraz z krótką notką o profesorze Władysławie Studenckim.

Jeśliby kto pomyślał, że środowy wieczór na spotkaniu z Piotrem Obrączką upłynie wyłącznie w atmosferze "sprawozdania z przebiegu prac nad książką", ten się srogo zdziwił.
Gospodarz autorskiego wieczoru nie stroni od humoru, żartu i anegdot, czego dowodem mogły być cytowane przez profesora humoreski.

Piotr Obrączka - Między Bytomiem a Opolem. Szkice i wspomnienia
Urząd Miasta - Bytom 2014

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto