Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23617 miejsce

„Między czernią a bielą”. Tomik poetycki Marka Judyckiego

Współautorzy: Barbara Podgórska Adam Podgórski

Dzięki staraniom Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew i Wydawnictwa Daniela Krzanowskiego, Volumina.pl, ukazał się tomik poetycki Marka Wacława Judyckiego.

 / Fot. Anna Jach Marek Judycki jest postacią znaną i popularną. Kielczanin z urodzenia, Ślązak z wyboru, od 1975 roku związał się z Rudą Śląską.

 / Fot. Adam K. PodgórskiJest literatem zajmującym się poezją i prozą, dziennikarzem prasy lokalnej, felietonistą, utalentowanym plastykiem zajmującym się malarstwem, grafiką, rysunkiem, pastelami, twórcą wycinanek współczesnych wykonywanych żmudną techniką ażuru, projektantem ex librisów. Jakby i tego było mało, dodatkowo: recytatorem, konferansjerem, gawędziarzem, uczestnikiem licznych wystaw plastycznych i animatorem kultury.

 / Fot. Anna Jach„Między czernią a bielą” jest pierwszym autorskim tomikiem Marka Judyckiego, ale nie pierwszą pozycją w jego dorobku twórczym. Dotychczas wydał samodzielnie: Wiersze Dziadka Marka. Poznajemy ptaszki [Katowice 2007], Wiersze Dziadka Marka. Poznajemy zwierzaki [Katowice 2007] Rudzkie who is who w karykaturze [Ruda Śląska 2007], a wspólnie z Jerzym Sperką Ilustrowane dzieje Polski 966-1795 [Katowice 2009].

 / Fot. Anna JachJego utwory poetyckie znalazły się w kilkunastu antologiach i almanachach. Jest ponadto twórcą okładek i ilustracji aż do 26. książek. Autorski tomik zilustrował własnoręcznie.

W słowie od wydawcy, popełnionym przez Barbarę i Adama Podgórskich czytamy: "Między czernią, a bielą napotkamy mnóstwo subtelnych odcieni ludzkiej wrażliwości, emocji, empatii. Znajdziemy też kolory. Jak w życiu, które nigdy nie jest monobarwne i monotonne, lecz toczy się w całej swej złożoności i kolorycie. Również w barwach: białej i czarnej. Biel to światło, nadzieja, optymizm, zachęta, czystość, uczciwość, szlachetność, pokój. A czerń - stałość, mądrość, tajemnica, sen, miłość, absolut. Ale czerń, to także nic innego, jak mieszanina wszystkich barw tęczy".

Z kolei druh po piórze, Jerzy Mazurek, weteran wspólnych wieczorów poetyckich, tak charakteryzuje przyjaciela, "Jest w nim - i jego dziełach - szczególna prostota piękna, jest imponująca konsekwencja metody i środków opisu świata. Jedną z najważniejszych cech jego twórczości jest pogoda ducha i mądrość dojrzałego mężczyzny, jest humor”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jerzy Obrodzki
  • Jerzy Obrodzki
  • 30.11.2011 08:44

Pozdrawiam Cię Marku i gratuluję tomiku poetyckiego.
Ściskam Ci mocno prawicę i życzę nieustającej VENY twórczej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.