Facebook Google+ Twitter

"Między dobrem a złem" - rusza 4. tydzień dobrego (i taniego) kina

23 lipca w Kinie pod Baranami rozpoczął się 4. tydzień cyklu "letnie tanie kinobranie", w ramach którego można obejrzeć wiele bardzo dobrych projekcji - mocnych, wnikliwych, poruszających. I to za symboliczne pieniądze - 6 zł za film.

Rozpoczynający się w Kinie pod Baranami kolejny filmowy tydzień poświęcony jest filmowcom, którzy próbowali wniknąć w naturę zła - z jednej strony "Antychryst" Larsa von Triera, z drugiej "Pachnidło. Historia mordercy" Toma Tykwera - perfekcyjnie zrealizowana, pełna pięknych i zmysłowych, ale i naturalistycznych kadrów kobiet, ulic i pałaców Paryża... Jak też frapujących prób znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak daleko może się posunąć człowiek, chcąc zrealizować swoje marzenia o sławie, dobrobycie, idealnym zapachu...

Cykl "Między dobrem a złem" pokazuje także obrazy twórców chcących zgłębić sens i potrzebę buntu - znakomity "Głód" Steve'a McQueena. Film o prowadzącym strajk głodowy bojowniku IRA, nie chcącym dać się upodlić strażnikom. Studium człowieka zamkniętego w więziennej "klatce", za towarzyszy mającego jedynie idee, o które walczy oraz głód - coraz bardziej przejmujący, nie pozwalający zasnąć, zaczynający łamać nawet najtwardszych..

Ten tydzień eksponuje także obrazy twórców, pragnących zrozumieć perwersyjne, patologiczne uzależnienie dorosłej kobiety od matki. Prezentowana jest na długo zapadająca w pamięć "Pianistka" Michaela Haneke - historia dystyngowanej nauczycielki konserwatorium, mimo prawie 40 lat emocjonalnie ubezwłasnowolnionej przez matkę. Erika potrzebę wolności, ucieczki spod surowych, wręcz obsesyjnych rygorów matki, a także wymogów mieszczańskiego społeczeństwa, realizuje tyleż rozpaczliwe, co widowiskowo. W klubach porno, poprzez samookaleczenia i w dominującym, nieraz upokarzającym partnera romansie z zakochanym w niej studentem - próbie odzyskania kontroli na własnym życiem, może także wreszcie doświadczenia miłości... Choćby w ten tak "pokaleczony" sposób.

Znakomita metafora "duszącego" wpływu społeczeństwa (w tym przypadku austriackiego), przez kołtuństwo, brak obyczajowej swobody i nieustanne zakazy deformującego psychikę jednostki, popychającego ją do aberracji i skrajności. Wg mnie film zdecydowanie wart obejrzenia.

Dość interesujący jest także drugi film Michaela Haneke, prezentowany w tym tygodniu w ramach cyklu "tanie kinobranie" - "Kod nieznany". Niepokojący, wielowątkowy, do końca trzymający w napięciu. To film o niemożności porozumienia - w rodzinie, parze, także generalnie w przestrzeni społecznej. O braku wspólnego języka, częstej nieumiejętności zrozumienia języka Innego - co nieraz prowadzi i do agresji, i do frustracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za opinię i ocenę, Pani Małgosiu:)) I rzeczywiście szkoda, że z Poznania ma Pani tak daleko;(
Choć w sumie.. to miała Pani niedawno na miejscu niesamowitą Maltę - więc chyba jednak bym się zamienił na miasta na ten czas.. :) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe kino. Szkoda, że mam daleko do Krakowa:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak swoją droga - patrząc i na cenę, i na repertuar nie ma się co dziwić:) - na niektóre seanse nie było już miejsc, i chętni musieli pocałować klamkę, co nigdy nie jest miłe - więc pewnie warto przedzwonić i zarezerwować bilety na interesujące nas filmy. Choćby parę godzin przed projekcją, co na ogół wystarcza - przynajmniej u mnie jak dotąd się sprawdzało:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście to naprawdę świetna impreza:)), na dodatek w bardzo klimatycznym miejscu. I idealna opcja na te mocno pochmurne dni. Dziękuję za opinie i ocenę. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa i pożyteczna impreza /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.