Facebook Google+ Twitter

Między jawą a snem, czyli "Kafka tańczy" w Teatrze Żydowskim

Franz Kafka zostawił po sobie, oprócz powieści i opowiadań, kolekcję listów miłosnych. To właśnie jego korespondencja z Felicją Bauer, stała się inspiracją dla Timothy'ego Daly'ego do stworzenia spektaklu "Kafka tańczy".

Od lewej: Joanna Przybyłowska (Matka), Piotr Sierecki (Franz Kafka), Katarzyna Post (Ottla), Marek Węglarski (Ojciec), / Fot. Teatr ŻydowskiSpektakl "Kafka tańczy" w reżyserii Lecha Mackiewicza opowiada o jednym z najsłynniejszych pisarzy XX wieku. Urodził się w 3 lipca 1883 roku w Pradze. Był najstarszym dzieckiem zasymilowanych Żydów - Hermana i Julii Kafki z domu Löwy. Był on autorem m.in. "Procesu", który wszedł do kanonu lektur szkolnych, a także "Zamku" czy "Ameryki". Zmarł 3 czerwca 1924 roku.

Franz Kafka (w tej roli Piotr Sierecki) był człowiekiem wyobcowanym, nie czuł się Żydem, lecz człowiekiem światowym. Nie czuł się także Niemcem, choć potrafił pisać tylko w tym języku. Był także samotnikiem i melancholikiem. Choć skończył prawo pod dyktando apodyktycznego ojca i pracował w firmie ubezpieczeniowej, jego największą pasją było pisanie. I to jemu poświęcił całe swoje życie. Co ciekawe, zostawił po sobie, oprócz powieści i opowiadań, kolekcję listów miłosnych. To właśnie jego korespondencja z Felicją Bauer (w tej roli Małgorzata Trybulska), która mogła zostać jego żoną, stała się inspiracją dla Timothy'ego Daly'ego do napisana tego spektaklu.

Od lewej: Piotr Sierecki (Franz Kafka), Marek Węglarski (Ojciec), Joanna Przybyłowska (Matka) / Fot. Teatr ŻydowskiCo ciekawe, Kafka z jednej strony ucieka od swoich żydowskich korzeni, z drugiej - uczestniczy w próbach żydowskiej trupy teatralnej, która przybyła z Warszawy. Dlatego nic tu nie jest jednoznaczne. Wielokrotnie podczas trwania spektaklu widz zastanawia się, czy jest to jawa czy sen. Trzeba przyznać, że Kafka miał bardzo dziwne sny. Wydawało mu się, że gra w teatrze, a aktorami jest jego rodzina i on sam. Kafka jest więc w sztuce jednocześnie aktorem, obserwatorem i komentatorem bieżących wydarzeń. Musi też tańczyć, gdyż tego wymaga od niego ukochana Felicja.

Warto wspomnieć, że w 1912 roku powstało jego opowiadanie "Przemiana", które zostaje wspomniane pod koniec spektaklu. Ukazany jest w nim dom rodzinny pisarza, nierozumiejący go rodzice i oddana siostra, która nie mogła się za nim wstawić. Główny bohater Gregory Samsa pewnego dnia budzi się i spostrzega, że jest insektem. W ten sposób zostało pokazane jego poczucie odrzucenia przez najbliższych. Staje się zakałą rodziny, która się go wstydzi i chce jak najszybciej pozbyć się go z domu. Rodzice są wzburzeni, że nie chodzi do pracy, gdyż jest dla nich tylko utrapieniem. Kafka podczas spektaklu próbuje odczytać swoje opowiadanie, ale rodzice nie dopuszczają go do głosu i wciąż wtrącają swoje trzy grosze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.