Facebook Google+ Twitter

Między matematyczną logiką i astrologią. Magiczna wymowa cyfr

Przepaść jaka dzieli filozofa czy matematyka z wróżką, zanika. Do głosu dochodzi czysta teoria przypadku zdarzeń.

W czasie imprez karwałowych tysiące przebierańców zalega ulice i lokale. Pije się szampan, jabcok i piwo. Pijani stanowią rzadkość. / Fot. Wikipedia CommonsDziś naszła mnie ogromna ochota zabawienia się numerycznie, co ma ścisły związek z matematyczną logiką i astrologią. Po głębszym zastanowieniu doszedłem jednak do wniosku, że przepaść jaka dzieli filozofa czy matematyka z wróżką, zanika. Twarda matematycznie teoria o nieskończoności przestaje nagle tracić znacznie, do głosu dochodzi teoria
czystego przypadku zdarzeń. Takimi przypadkami rządzi się miesiąc listopad… ale nie tylko ten (niebawem) kończący się miesiąc.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ za pewnymi liczbami kryje się niczym uwarunkowana magia, w którą większość zaklęcie wierzy. Jedni uznają piątek za feralny dzień, inni wystrzegają się liczby 13, rzekomo bardzo pechowej. Jakże zatem wymowną staje się liczba „11”, która zaskarbiła sobie historyczny (nie tylko) symbol.

W dniu, 11 listopada, o godzinie 11 minut 11 we Frankfurcie i wielu innych miastach niemieckich obwieszczone będzie uroczyste rozpoczęcie błazenady z kabaretowymi wygłupami i przyśpiewkami… innymi słowy – początek karnawału. Odtąd niemieccy obywatele do marca przyszłego roku hucznymi biesiadami i barwnymi korowodami przebierańców z kogucimi grzebieniami, wypiją hektolitry piwa i szampana. Czy liczba 11 nie kojarzy nam się jeszcze z innymi, może bardziej doniosłymi wydarzeniami, jakie weszły do historycznego kalendarza?

Weźmy dla przykładu datę 11 listopada, Ta data stała się dla Polaków ponownie wielkim corocznym świętem niepodległości, a dla uzurpatorów (naginaczy historii) dniem samozwańczego przejęcia władzy przez Naczelnika Józefa Piłsudskiego! Wprawdzie powołanie Republiki Polskiej odbyło się cztery dni wcześniej przez Ignacego Daszyńskiego (PPS) w Lublinie, jednak Naczelnik (czytaj: dyktator), nie posiadający absolutnie żadnego prawa, uparcie obstał przy swoim i samowładczo zaklepał datę 11 listopada. I co z tego, skoro wielu Polaków ten dzień traktuje obojętnie, nie odzywa się w nich dusza patriotyczna, którą wmawiają sobie i społeczeństwu niektórzy politycy, których zdania bywają czasem niejednolite, często nawet mocno podzielone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Piotrze. Komentator bez nazwiska i zdjęcia, to po prostgu tchórz. Pan nie powinien zabierać głosu, zwłaszcza że pana uwaga to wyłącznie czcza paplina bez jakiegokolwiek sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotr
  • piotr
  • 09.11.2010 16:38

Czy autor ma pojęcie o tym czym jest astrologia? Na podstawie artykułu mam pewność że nie. Po co więc używać słowa astrologia w tytule skoro artykuł nie wspomina o niej ani słowem?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izabello, przesadziałaś twierdzeniem jakobym uważał, że Niemcy - naród pracowity i zdyscyplinowany - w czasie karnawału nic nie robią tylko sobie zażywają swawoli. W artykule o tym ani słowa. A ten zbieg okoliczności i feralne cyfry, mój boże, czyżby one nie dotyczyły również...? Pomyśl rozsądnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja uważam że to przesada z tym zbiegiem okoliczności, feralnymi cyframi itd.
Co do tych szaleństw karnawałowych są one symboliczne i nie maja wpływu na normalne życie w Niemczech.
Co innego przedpostny czas karnawalu w Kolonii, Düsseldorfie i calej Nadrenii, wtedy rzeczywiście jest tydzień przerwy w normalnym życiu. Autor tak przedstawił jakby Niemcy tylko świetowali...co niestety nie jest prawdą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.11.2010 15:05

Zakładając, ze artykuł nie jest próbą nawiązania do numerologii, można przejść nad nim do porządku dziennego, nie chwytając się za głowę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.