Facebook Google+ Twitter

Między miłością a powinnością, czyli "Cyd" w Teatrze Polskim

Tragikomedia Pierre'a Corneille'a pokazuje konflikt miłości i honoru, którego nie można w żaden sposób pogodzić.

Na pierwszym planie Paweł Krucz (Roderyk) / Fot. Marta Ankiersztejn, Teatr PolskiSpektakl "Cyd" w reżyserii Ivana Alexandre'a to dość wierna adaptacja tragikomedii Pierre'a Corneille'a. Autor zainspirował się legendą, której bohaterem był Rodrigo Díaz de Bivar, czyli Cyd, zwany też Cydem Campeador. Ten kastylijski rycerz, żyjący w latach 1030-1099, wsławił się bojami z Maurami i Katalończykami. I stał się wzorem rycerstwa, męstwa i wierności.

Paweł Krucz (Roderyk) i Wojciech Czerwiński (Sankty) / Fot. Marta Ankiersztejn, Teatr PolskiGłównym bohaterem sztuki jest Roderyk (Paweł Krucz), dzielny rycerz, który z rozkazu ojca musi bronić honoru swojego rodu i stanąć do pojedynku z ojcem swojej ukochanej. Musi dokonać tragicznego wyboru - stanąć do walki i w przypadku wygranej stracić Szimenę (Marta Kurzak) lub się wycofać i okryć się hańbą, a tym samym nie być wartym ukochanej. Obrona honoru zwycięża, co ma swoje dramatyczne konsekwencje...

Corneille, w przeciwieństwie do legendy, skupił się nie na czynach, a na uczuciach i przymiotach ducha, takich jak miłość i honor. Dzięki temu można śledzić wewnętrzne przemiany bohaterów, dzięki czemu stają się oni bardziej realni.

"Cyd" został wystawiony po raz pierwszy w naszym kraju w 1660 roku - w zamojskim teatrze dworskim. Genialnie przetłumaczył go wtedy Jan Morsztyn, gdyż zachował rytm i płynność oryginału. To jedno z największych osiągnięć polskiej sztuki translatorskiej. Nic więc dziwnego, że to właśnie ono zostało wykorzystane w adaptacji Teatru Polskiego. Restauracji i adaptacji tekstu, który znacznie różnił od języka współczesnego, dokonał Piotr Kamiński.

Na pierwszym planie Marta Kurzak (Szimena) / Fot. Marta Ankiersztejn, Teatr PolskiJeśli chodzi o grę aktorską, to na największe brawa zasłużyli Marta Kurzak jako Szimena, bohaterka rozdarta między zemstą na zabójcy ojca a miłością do Rodryga oraz Paweł Krucz jako Roderyk, rycerz, który poświęcił miłość dla honoru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.